| Albertuzu04 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si anul viitor vreau sa ma mut cu familia mea in Germania. Puteti sa imi spuneti cum este programul la mate-info acolo? sau bio-chimie? As vrea mai detaliat daca se poate! Ms happy

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sistemul de invatamant german nu este identic cu cel romanesc! Nici macar la notarea elevilor nu se folosesc notele de la 1 la 10! In Germania poti opta pentru una din cele doua tipuri de scoli secundare reaspectiv "Hauptschule " (un fel de colegiu ) sau "Realschule "(scoala reala). Dupa finalizarea a 10 clase poti continua la "Gymnasium "(liceu) care se finalizeaza cu o diploma de bacalaureat (Abitur) la sfarsitul clasei a 12-a( sau a clasei a 13-a in unele landuri!). In link-ul de mai jos gasesti mai multe informatii : https://romde.eu/......n-germania

| MihaelaDart a răspuns:

Sistemul scolar este total diferit de cel din Romania. Tu nestiind limba germana efectiv vei fi cu un an in urma, caci ajuns pe teritorul lor, intr-o institutie de invatamant, primul an cu alti copii din alte tari cum le spune auslanderi vei invata limba germana, abia apoi te vor repartiza sau vei alege liceul pe care il doresti in functie de specializarea dorita.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit, ca-n primul an vei intra in curs intensiv de limba germana si abia dupa 2 ani vei intra in clasa a IX-a.
In anul cat inveti germana, ai imp destul sa te interesezi in Germania de liceele de profil si sa aplici pentru ele.