| anonim_4396 a întrebat:

sunt clasa a 8-a și sunt curios. Daca aleg Colegiul Național Economic Gheorghe Chițu din Craiova are așa:"filieră tehnologică-profil servicii | Tehnician in activități economice/în administrație" Pot sa dau bacul? Se consideră profesională? Se fac doar 11 clase? Recomandați? Ce meserii pot sa urmez.,, Dacă" se fac doar 11 clase pot continua cu facultatea pe economic? orice fel de întrebări din astea daca merită. Chiar vreau sa dau bacul.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| laSoledad a răspuns:

Si cei de la profilul tehnologic dau bacul. Un liceu economic are profil tehnologic, ceea ce inseamna ca subiectele de bac sunt mai usoare. La liceul economic faci tot 12 clase ca la oricare liceu. La facultatea de stiinte economice, poti urma mai apoi cu usurinta oricare din departamentele facultatii, cele mai intalnite fiind: Finante-Banci; Contabilitate si informatica de gestiune; Economia comertului, turismului si serviciilor; Marketing, Management; Business Administration; Economie agroalimentara si a mediului, etc. Toate aceste departamente au ceva comun in primul an de facultate la toate facultatile publice din tara, si anume faptul ca in anul I esti initiat de la 0 in bazele economiei. De aceea, vei studia materii precum microeconomie, macroeconomie, matematica, finante, marketing, statistica, fundamentele serviciilor, etc - toate de la 0. Tu, facand un liceu economic, vei sti mare parte din ele in anul I. Abia din anul 2 si 3 te specializezi in domeniul ales, avand materii mai tehnice si mai complexe din domeniul respectiv. Asa ca, poti alege pe urma orice profil la facultate despre care crezi ca ti se potriveste. Legat de mediul profesional, poti lucra mai apoi intr-o companie in departamentele financiar-contabil, logistica, achizitii, marketing, poti lucra in administratia publica, in comert, in alimentatie, etc.

| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Mulțumesc mult

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare placere! Mersi si eu!

| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Și seralul pentru cine e dacă nu pentru tehnologic?

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Serarul e seral, cu diferite profiluri, liceul tehnologic la zi e altceva. Bacul se da la liceele cu frecventa, la zi.