| Drodo a întrebat:

Salut TPU, sunt clasa a 9 a, am intrat la un liceu din Bucuresti pe loc de rrom, media ultimului intrat e de 8, 10, eu am intrat cu 6, 92(cu ajutorul locului de rrom) daca vreau sa ma transfer la alt liceu (media ultimului intrat e de 7, 5) cum procedez? Adica eu venind de la un liceu mult mai bun, nu am niste avantaje? Adica sa nu mai conteze media generala?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii date de Ministerul invatamantului, tu nu esti eligibil sa poti face un asemenea transfer, pentru ca nu ai media nici egala si nici mai mare ca a ultimului intrat, adica 7.5

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa ti se aproba transferul, avand in vedere ca ai media de admitere mai mica decat cea a ultimului intrat la liceul de transfer.
Nu se mai ia in considerare avantajul intrarii la primul liceu, unde ai intrat pe locurile pentru rromi.
Vei putea sa te transferi dupa clasa a IX-a, daca media de promovare a clasei va fi cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer.

| isemilia a răspuns:

Nu. Nu ai niciun avantaj. Nu te poti transfera decat la finalul clasei a 9a, daca respecti anumite cerinte. Si nu, nu meriti nimic in plus.

| CassiusAlexander a răspuns:

6,92