| Marian2394 a întrebat:

Salut TPU sunt clasa a 9 a matematica informatica...si la informatica sunt praf adica nu stiu nimic am avut online de la inceputu anului dar nu am inteles nimic poate cineva sa-mi explice cum e cu lectia sau sa trimita un site.dau funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg, ce site doresti tu?
Lectiile predate in clasa de profesor, nu sunt pe nici un site!
Contacteaza un coleg de clasa, si roaga-l sa te ajute cu lectiile predate in clasa la voi si explicatiile aferente.

| PainTech a răspuns:

1. Programarea nu se învață cu profesorul in clasă. Programarea se învață cu IDE-ul in fața și cu documentația lângă. Dacă vrei să înveți programare deschide code::blocks și apuca-te de rezolvat probleme.

2. Tutoriale și referințe găsești, problema e sa vrei să cauți.

https://youtube.com/c/Gleesik

https://www.pbinfo.ro/articole/5547/informatica-clasa-a-ix-a

3. Indiferent ce auzi în media sau pe internet, programarea nu e pentru oricine și nu e necesar ca toată lumea să cunoască. Informatica necesită gândire logică, răbdare și puțină dedicație. Nu poți fi bun fara sa lucrezi.

| florin926481f a răspuns:

Informatica nu e pentru toata lumea, unii o inteleg pe cand altii nu.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Pbinfo (sunt si probleme, dar este si o sectiune, "Resurse" parca, unde ai lectiile frumos explicate). De asemenea, gasesti o multitudine de carti, doar engleza trebuie sa stii. Poti sa il intrebi si pe profesor / sa o intrebi si pe profesoara daca iti poate recomanda niste materiale. Ai si manualul (cred). Mult succes la invatat!

| gabriel2004o a răspuns:

E destul de usor la info mai ales ca internetul e plin cu tutoriale
https://tutoriale-pe.net/ site-ul asta m-a ajutat extrem de mult sa inteleg
https://www.youtube.com/channel/UCqGfcpCsH_EbclnFCihWOpA
si mai ai canalul unui coleg care s-a apucat recent sa posteze lectii de informatica in c++
si mai ai si pbinfo care sa te ajute cu mici lectii
dupa parerea mea Tutoriale-pe.net explica cel mai bine

| gabriel2004o a răspuns (pentru gabriel2004o):

Acum depinde si ce cunostinte ai
daca abia stii ce e for, cin, cout, etc
zic sa iei fiecare lectie in parte pe Youtube si asa poti intelege mai bine