| jackpot9 a întrebat:

Salut, TpU sunt clasa a VIII-a si as vrea sa va intreb cum credeti ca va fi evaluarea nationala de anul acesta deoarece am emotii foarte mari si am senzatia ca habar n-am nimic chiar daca am invatat.

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Daca inveti, va fi usoara.

| jackpot9 explică (pentru Sn4k3):

Bine, dar ma refeream daca poate fi mai grea sau mai usoara decat celelalte

| mia100خوبصورت a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu laughing. Sper ca va fi destul de usoara, anul trecut a fost foarte usor la mate si mai greu la romana. Nu stiu cum o sa fie anul asta... La romana s-ar putea sa ne dea romanul, balada sau genul dramatic deoarece sunt noi in programa dar totul e posibil... Succes!

| MinionDodo a răspuns:

Hei hei! Acum am gatat clasa a 9-a. Eu fiind mate-info, la mine problema era limba romana. La mate mi s-a parut simplu. Stii cum sa faci la mate? Citesti CU FOARTE MARE ATENTIE enuntul, rezolvi daca stii, iar daca nu lasi la final sa nu pierzi timp. Si la romana tine si de noroc, si de cunostinte, si de cat de artist sau poet esti. Eu nu am avut emotii pentru ca am gandit asa: "Evaluarea e ca sa demonstrezi ca ai invatat, nu ca esti olimplic. Nu poate fii asa de greu din moment ce am invatat si am muncit!"
Anyway fara emotii si multa multa bafta! Si inca un sfat: urmeaza liceul pe care il vrei tu si nu te duce la un anumit liceu/sectie pentru a fii in clasa cu prietenii/colegii. Am facut greseala asta si acum regret :*

| maria6 a răspuns (pentru MinionDodo):

Poti sa te transferi la liceul dorit, daca ai media necesara si sunt locuri.Cu sustinerea diferentelor.