| DintisorBaws a întrebat:

Sunt clasa a-VIII-a si ma pregatesc de evaluarea nationala. Spuneti-mi si mie ce sa mai repet la romana, ca nu stiu ce sa mai repet. Schita, pastel, nuvela ne poate da? Imn, doina?

3 răspunsuri:
| aida009 a răspuns:

Pastel, nuvela, basm, fabula, descriere literara, despriere non-literara. Cam acestea sunt la literatura, iar doina si imnul nu se cer.

| Alice3939 a răspuns:

Deci repeta schemele pe care sunt sigura ca le ai. E una la liruc una la epic pentru demonstratii si le mulezi acolo pe text. Repeta argumentarea, semnificatia titlului si a versurilor/pasajului. Sa nu uiti de propoziti si analiza cuvintelor. Multa bafta.

| DintisorBaws explică (pentru Alice3939):

Multumesc! Dar nuvela si schita se cer?