| xKracksX a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si trebuie sa dau examenul la romana si la mate. Spuneti-mi ce ar trebui sa invat si cum sa ma pregatesc big grin

2 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Genul epic si liric.SI la mate, faci de un 5, daca pana acu, nu ai invatat nimic.

| dydydeea a răspuns:

Sincera sa fiu nu mai are rost sa inveti acum tot ce ar fi trebuit sa inveti tot anul, pentru ca nu este timp ( mai sunt 10 zile) si stii vorba aia: ''degeaba ingrasi porcul la craciun'' asa si tu. la mate ar trebui sa faci variante la fel ca si la romana, numai ca la romana ar trebui sa inveti genul epic si liric cu tot cu specii si sa faci multe compuneri, gen '' argumenteaza ca textul apartine genului liric/epic'' sau ''prezinta semnficatia titlului poeziei'' ( si eu sunt aVIIIa si acum am terminat cu matematica adica am invatat tot ce ar fi trebuit sa stoi si acuma fac la romana compuneri de alea cu argumenteaza k restul stiu sa fac )
Succes la examen!winking si spor la invatat!