| Iamr3d a întrebat:

Sunt clasa a8a si nu stiu ce profil sa aleg si ce voi face dupa...am nevoie de sfaturi/păreri
Am economic care e aproape de casa dar na nu stiu cum va evolua treaba cu matematica la bac.
Si m-am gandit sa ma duc la științe sociale sau filo...dar ar trebui sa fac naveta si mna..Nu stiu ce sa fac.

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Mergi la profilul pentru care te simti pregatit. Daca ai inclinatii pentru stiinte exacte, dai la Real. Daca iti place lectura si analiza pe text, alege Filologia. Important e sa studiezi ce-ti place, fie ca faci naveta sau nu. Eu mergeam saptamanal acasa, de aceea iti spun ca nu e greu.
Stiu elevi care au trecut de la Stiinte la Filo in clasa a 12-a, pentru ca si-au dat seama ca nu fac fata gradului de dificultate la tematica pentru matematica.

| Osneros a răspuns:

O specializare de la profil real e mult mai utila decat filologie sau alte prostii, daca planuiesti sa faci si o facultate (nu doar de dragul de a avea diploma) dupa.

Cu toate astea, nu conteaza profilul terminat cand aplici la facultate.

| David1209 a răspuns:

Hei!
Deci daca vreau sa mergi la stințe soceale sau fila cel mai bine ar fi sa mergi acolo daca stii ca nu te ai cu matematica si in plus naveta nu ii asa naspa dupa ce te obisnuiesti. oricum m-ai ai timp eu m-am hotărât in ultima zilaughing