| djentkid004 a întrebat:

Salut TPU, sunt din Botosani si as vrea si eu sa stiu cu ce medie as putea intra la Liceul de Arte, anul acesta as vrea sa ma apuc serios si as vrea sa iau un 8 la romana si un 6 la mate daca pot, cant la chitara electrica doar ca chestia amuzanta e ca nu am cantat niciodata pe o chitara acustica sau clasica, deci aici nu stiu ce sa fac.

Dau fundita!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar stii sa canti pe note muzicale?
ca acolo ti se poate pune o patitura in fata si vor sa vada daca stii a canta dupa note si solfegii...

| isemilia a răspuns:

Nu exista o medie. Trebuie sa treci probele de aptitudini intai, iar, daca esti declarat admis, se vor lua in considerare si notele. Daca liceul are 50 de locuri pe specializarea dorita de tine, cat timp numarul elevilor ce au luat probele e mai mic sau egal cu 50 atunci nu conteaza notele, ca intri clar. Daca in schimb sunt mai multi elevi admisi (asa se zice. Practic, nu esti admis, doar ai trecut probele alea) decat are liceul locuri, atunci conteaza ca, dupa ce vi se calculeaza media tuturor, tu sa fii printre primii 50. Asadar, daca la X liceu te poti orienta dupa mediile de anul trecut si poti presupune cam cat va fi anul asta media ultimului admis, la liceele de arte e imposibil.