| GrigorasAlex199 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a la profilul stiinte sociale,si as vrea vrea sa dau fie la medicina fie la academia de politie,sau cea militara,dar mai mult vreau la medicina, ar trebui sa fac pregatire la chimie sau la biologie de pe acum, si daca fac o sa fac fata la aceasta facultate?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Da, o sa faci, nu trebuie sa stii dinainte, te invata acolo nu e problema laughing stiu multi de la uman/arte care s-au dus spre cibernetica, medicina, info.
Eu zic sa te hotarasti unde vrei la facultate si dupa ce ai ales sa vezi ce grile sunt, la ce se da examen, sa intri pe grupul de Facebook al facultatii si sa te interesezi de ce carti ai nevoie. Cu cat te apuci mai devreme, cu atat iti va fi mai usor!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pregatire vei face dupa ce ai trecut tu, singurica, cu toata seriozitatea, de 5-6 ori prin materie (teorie invatat de fiecare data la perfectie, toate problemele din manual lucrate, macar 20 de probleme suplimentare din culegeri la fiecare capitol la chimie, grilele din anii trecuti si din cartile model lucrate cu maxima atentie). Pana atunci nu are rost, meditatorul trebuie doar sa iti explice lucrurile pe care nu le-ai inteles, cu tot efortul, nu poate invata in locul tau. Momentul optim pentru a te apuca de invatat serios este vacanta de vara de dupa clasa a zecea

| Donsavas a răspuns:

Asta cu "vei face față" ramane de vazut, este in functie de cat de mult înveti. Da, iti recomand sa înveți de pe acum, asa e mai bine. Poate la anul doar repeți sau te pregătești pentru bac. Succes!

| WhiteLife a răspuns:

Poti sa cumperi cartea de grile de la facultate (grile pregătitoare pentru admitere), te uiți la bibliografie, cumperi manuale și le înveți. Sau poți lua ore de la un profesor și o sa te îndrume. Am o prietena care a terminat filo și e la stoma și e foarte ok. Atâta timp cât înveți constant o sa fie bine happy

| Lion56 a răspuns:

La medicina/Academie/drept/inginerie sau orice fac fata doar cei carora asta le place si o fac cu pasiune. Asa ca trebuie sa te hotarasti la ce vrei sa dai. Poti incepe sa te pregatesti pentru ca e mai lejer fiindca mai ai doi ani, astfel incat ai timp sa intelegi totul logic si sa nu ajungi sa tocesti, pentru ca tocind nu se ajunge nicaieri.

| F3d0x a răspuns:

Sa fim seriosi, degeaba mergi la medicina daca nu stii biologie, fizica, chimie sau matematica...Nu vei fi un doctor bun daca nu ai terminat pe Stiinte ale Naturii sau pe Mate-info.
Deci NU iti recomand medicina.
Mau bine mergi la academia de politie, la militara vei da admiterea din matematica