| Softit a întrebat:

Sunt în clasa a 8-a şi vreau să-mi construiesc o carieră în domeniul IT. Hardware şi Software.

Partea Hardware o cunosc extrem de bine; şi la Software mai ştiu câte ceva, dar vreau să devin programator.

Pentru asta, la ce profil mă duc? Mate-Info sau Mate-Info intensiv? Cum este informatica din clasa a 9-a? big grin Sunt destul de bun la matematică.

2 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Mate-info intensiv.
Adtea sunt temele pe care le vei aborda la mate info intensiv in clsa a 9 a:

Matematic
ă
clasa aIX-aSemestrul II
Teme:I. Func
ţ
ia de gradul al doileaa) Forma canonic
ă
a func
ţ
iei de gradul al doilea b) Maximul
ş
i minimul func
ţ
iei de grad doic) Simetria graficului fa
ţă
de dreptele de forma x=md) Ecua
ţ
ia de gradul al doilea: Formele (Rela
ţ
iile) lui Viètee) Graficul func
ţ
iei de grad doi
ş
i semnul func
ţ
iei de grad doif) Pozi
ţ
ia unei drepte fa
ţă
de o parabol
ă
.II. Elemente de geometriea) Vectori în plan, rela
ţ
ia de echivalen
ţă

ş
i coliniaritate b) Adunarea vectorilor, propriet
ăţ
i ale adun
ă
riic) Înmul
ţ
irea cu scalarid) Descompunerea unui vector dup
ă
dou
ă
direc
ţ
ii date; reperulcartezianIII. Coliniaritate
ş
i concuren
ţă
, paralelisma) Vectorul de pozi
ţ
ie al centrului de greutate b) Concuren
ţ
a medianelor, teoremele lui Thales, Silvester, Menelaus

| lexie29 a răspuns:

Iti sugerez sa te duci la info intensiv, mai ales daca vrei sa devii programator. In clasa a 9-a (la mate-info) vei invata diferiti algoritmi in pseudocod, iar intr-a 10-a vei incepe cu limbajele de programare (C/C++ sau Pascal) Mie informatica in scoala mi se pare chiar foarte usoara, daca esti atent si mai si intelegi ce ti se preda nu vei avea probleme. Oricum, succes cu ce vrei sa faci happy