| Losnams a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si nu stiu ce sa aleg dintre profilurile chimie-biologie și mate-info. Tin sa mentionez faptul că nu prea ma pasionează chimia și nu vreau sa urmez medicina, iar la matematica nu pot spune ca sunt extrem de strălucit, dar ma descurc binișor.

6 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Daca nu te pasioneaza chimia, te vei chinui tocind. Ori iti place si o intelegi, ori va fi un chin pentru tine. La stiintele naturii vei face chimie din plin.
La mate-info nu te vei axa asa de mult pe chimie. Multe lucruri le vei face doar teoretic, iar problemele vor fi simple (nu complexe). In schimb, vei face matematica.
Daca te descurci binisor la matematica, du-te la mate-info si asigura-te ca iti faci mereu temele. Una e sa faci teme si sa inveti la ceva la care te descurci binisor, alta e sa faci aceste lucruri la ceva ce nu te pasioneaza.
Nu-ti fie frica de matematica, mie, de exemplu, mi se pare mai usoara decat chimia.

| Rd79 a răspuns:

Adica ti-ai dat singur raspunsul?

| Aube a răspuns:

Mate-info. Chiar daca nu mergi pe informatica, iti va fi util pentru multe facultati.

| alecsawng01 a răspuns:

Nu te stresa cu alegerea liceului foarte mult, din pacate copiiilor le este bagat in cap ca daca esti la un liceu nu stiu care, o sa te ajute pe viitor... etc etc, cel mai important este sa alegi ceva care iti place ca sa poti sa inveti bine cu usurinta pentru o medie buna ca sa poti intra la o facultate, nu conteaza deloc liceul sau profilul. Gandeste-te bine la ce ti-ar placea si alege orice, dupa cum vrei tu, fara sa te lasi influentat/a de parinti, colegi, etc. Crede-ma, sunt anul 2 la facultate, si mi-ar fi placut si mie sa-mi spuna si mie cineva asta, de obicei conteaza daca este bun liceul, profesorii, pentru ca colectivul te poate motiva sa inveti bine, dar atat. Multa bafta happy

| ArthurWarner a răspuns:

Eu supu sa pui toare liceele cu media peste 7, 30-8 si unde te pune calculatorul acolo te duci. Si eu am făcut la fel. Si daca vrei la mate info sau la științele naturii sa pui numai astfel de licee ca poate ai noroc si te repartizează la economic.

| TeodoraPandora a răspuns:

Pai trebuie sa ai si tu o idee ce vrei sa devii.Eu iti recomand Mate-Info, chiar daca urmezi o facultate uman iti formeaza gandirea