| MrBogdan14 a întrebat:

sunt in clasa a VIII-a si as vrea sa ma duc la profilul "Stiinte Sociale", insa as vrea sa stiu din timp ce intrebari se pun la testul acela care il dai dupa ce ai dat examenul pentru a intra la liceu. Multumesc anticipat.

**DAU FUNDA**.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU dai "examen de admitere" la liceu şi nici un alt test după Evaluarea Naţională!
Vei susţine Evaluarea Naţională ( clasa a 8-a ) la Română şi Matematică...

Admiterea la majoritatea liceelor ( excepţie făcând cele vocaţionale ) se face prin "repartizare computerizată" ( în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni )!

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2016-2017 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a".

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Doar dacă este vorba de Ştiinţe Sociale cu "bilingv/intensiv" limbă străină vei susţine test de limbă!
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-intensiv/

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-peste-6/

| MrBogdan14 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos.

| bursuc001 a răspuns (pentru MrBogdan14):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa sustinerea examenului de Evaluare Nationala si dupa repartitia computerizata(in functie de medie si optiuni) admiterea in ciclul inferior al liceului este finalizata --- nu exista niciun alt fel de test!

| DirviziuQ a răspuns:

Ce examen?
Si-o batut cineva joc de tine.