| xLionel a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si sunt foarte nehotarat la ce profil sa ma duc la liceu. As vrea sa devin programator dar din cate am inteles trebuie sa urmez profilul de mate-info si eu nu sunt asa bun la matematica(am media 7) plus ca mare lucru la informatica nu inveti. A doua varianta ar fi un profil tehnic (tehnician operator tehnica de calcul) chiar cred ca mi s-ar potrivi deoarece ma pricep la calculatoare si mi-ar placea sa lucrez in domeniul IT. Acum intrebarea mea este: Daca urmez un profil tehnologic ca ce ma pot angaja?
Si inca ceva... profilul tehnic inseamna scoala profesionala? laughing
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Cel mai bine te duci la mate-info, acolo inveti programare. La profil tehnic inveti mai mult ce tine de partea fizica a unui computer banuiesc.Si zici ca nu inveti mare lucru la informatica? Eu invat C++ la info, si e mare lucru, e baza programarii sa zicem asa.

| Terminator97 a răspuns (pentru Ineys):

La info o sa fac c++? In liceu? crying Eu deja stiu sa lucrez cu c++ si am doar 11 ani, ce o sa ma fac la liceu? crying

| Ineys a răspuns (pentru Terminator97):

Si nu ineleg, care-i problema daca deja stii sa lucrezi cu C++? O sa te ajute la liceu.thinking

4 răspunsuri:
| aaddyyttzzuu a răspuns:

Daca vrei sa devi progamator IT, trebuie sa urmezi un profil teoretic si cel mai bine ar fi MATE-INFO. Eu sunt la Mate-Info, si am dat si ECDL-ul adica o diploma prin care arat ca stiu sa folosesc calculatorul si pachetul MO, si eu daca vreau sa ma angajez, o sa intru mult mai repede decat altii. Acum faci cum vrei, eu ti-am dat un sfat.

| Ineys a răspuns (pentru aaddyyttzzuu):

Daca stii sa folosesti calculatorul nu inseamna ca esti programator, ehe e drum lung de la a folosii calculatorul pana la a ajunge programator laughing.