| Mri28 a întrebat:

Salut TPU, sunt in pana de idei, daca ma puteți ajuta cu un sfat.
Trebuie sa scriu lucrarea de disertație si nu am nicio idee pe ce sa ma axez.
Sunt la facultatea de litere specializarea etnoturism, turism cultural.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tematica poate fi ceva de genul:
"Zone etnografice si diferentele de obiceiuri".
Subiectul poti trata in general sau axat doar la un obicei comun (de exemplu: obiceiurile de Pasti in diferite zone).

| Mri28 explică (pentru Bula):

Mulțumesc. Este o idee destul de interesantă.
Eu ma gândeam la plante de leac, mituri si legende, la general prima data sa vorbesc despre ele si încet încet sa ma axez pe o anumită zona….
Dar este destul de greu pentru ca in orașul in care locuiesc nu prea gasesc carti la biblioteca de unde sa ma inspir…. Doar in orașele mari…. O sa iau in considerente si sfatul tau. Mulțumesc inca odată

| Bula a răspuns (pentru Mri28):

Iti faci un "bilet-circuit" la CFR, faci ocolul tarii, intrerupi- si te opresti unde vrei, faci cate un mic interviu cu batranii satelor (si nu numai) despre tematica ta...
Intr-un cuvant: te folosesti de gratuitatea la transport (ca student), vezi frumusetile tarii, inbinezi utilul cu placutul...winking

| Mri28 explică (pentru Bula):

Acuma nu mai este gratuit biletul de tren din păcate, dar beneficiem de reducere de 50% parca?

| Bula a răspuns (pentru Mri28):

Te interesezi.
Merita!
Cu cazarea si masa te poti descurca chiar (aproape) gratis.winking

| Mri28 explică (pentru Bula):

Categoric. Mulțumesc frumos

| Mopmop a răspuns:

Turul manastirilor din Bucovina.

| slayer09 a răspuns:

Idei ai, numai ca trebuie sa te concentrezi un pic, ia sa faci un pic de sport, niste genuflexiuni, flotari, intinderi, si apoi te pui pe pat respiri adanc si te concentrezi la respiratie si iti golesti mintea, gandindu-te doar la respiratie vreo 5-10 minute apoi sa vezi cum o sa iti vina si inspiratia big grin

| Mri28 explică (pentru slayer09):

O sa iau in considerare, mulțumesc happy

Răspuns utilizator avertizat
| esanatos a răspuns:

Promovarea turismului rural:
https://www.scritub.com/......163114.php

potentialul turistic al unei zone:
https://www.rasfoiesc.com/......POTE25.php

economia comertului in turism:
https://www.scrigroup.com/......O12328.php

poate te ajuta

| Mri28 explică (pentru esanatos):

Mulțumesc.
O sa revin cu update sa va spun ce am ales?