| aluu10 a întrebat:

Sunt ingrijorat de testul la matematica de luni :-s! Deci. Dam din numere intregi inmultiri impartiri adunari si scaderi. cu adunarile si scaderile stau binisor dar inmultirile si impartirile nu le inteleg deloc. puteti sa ma ajutati? FUNDAAA :X

Răspuns Câştigător
| MikyAndreea a răspuns:

Iti dau un exemplu / doua de imnultiri si la fel de impartitri:
1.( -6). (-8) = +48
2.(-27) : (-9) = +3
Explicatie : Daca inmultesti sau imparti doua numere intregi care au in fata semnul minus ( " -" ), cand la inmultesti / Imparti pui + (plus) la rezultat si numerele care iti raman le imparti sau le inmultesti (dupa caz) ca de obicei.
3.(+8). (-5)= - 40
4.(-45) : (+9) = -5
Explicatiebig grinaca trebuie sa inmultesti sau sa imparti doua numere intregi care au semne diferite (nu conteaza ordinea semnelor) pui la rezultat intotdeauna semnul minus si numerele care iti raman fara semn apoi le imnultesti sau le imparti dupa caz.
OBSERVATIE:
Impartirea numerelor intregi nu poate niciodata sa fie cu rest ci mereu exacta.
Alte exemple :
5.(-100)sad+25)= -4
6.(+9). (-7) = -63
7.(-36)sad-12)= +3
8.(-60). (-3) = +180
9.(+810)sad+90) = +9
10.(+7). (+5) = +35
Apropo, inmultirea si impartirea numerelor intregi pozitive adica cele cu semnul plus in fata se face la fel ca la numere naturale doar ca se mai pune un plus in fata (ex: (+3). (+5) = 3. 5 = 15 = +15
Sper din suflet ca te-am ajutat.
Succes la test.
FUNDA?

2 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Inmultirile si impartirile se fac normal, numai ca trebuie sa pui semnul potrivit. Plus ori plus = plus, minus ori minus = plus, plus ori minus = minus.
De ex.

-a x -b = + c
a x -b = - c
a x b = c

-a : b = - c
- a : - b = c
a : b = c

Daca ai a /b ( a supra b) iar unul din ele e negativ (sau ambele) toata fractia e negativa.

| Tana_3274 a răspuns:

Pai daca ai -7*+2 semnul rezultatului este cu - si daca avem -7*-8 rezultatul va avea + deoarece ambele numere au acelasi semn la fel este si la impartire