| NeedHelp1 a întrebat:

Sunt la liceu.

Daca am media 7 pe primul semestru si media 2 pe al doilea semestru, trec clasa?

Știu că se face media 7+2=9; 9:2=4.5 și se rotunjește la nota 5.

1.Deci trec clasa(nu mai trebuie sau dau corigență sau ceva nu?)

2 Media generală la o materie se rotunjește? Deci dacă media la sfârșit de an la o materie e 4.5 se rotunjește la 5 și trec?

Nu sunt prost *ca să știți rolling on the floor))))
Sunt la unul din primele 3 licee de la mine din județ* ba chiar al doilea.
Dar treaba e că sunt pe filo și l-am supărat pe profu' de mate ( toată clasa ) și ne-a pus gând rău laughing)))))

Nu știu cum dacă se rotunjește media generală la o materie și cum se pune problema sa rămâi corigent în funcție de media pe fiecare semestru pentru că NU am fost NICIODATĂ în situația asta, iau note foarte bune dar vreau să știu de ce medie ar trebui sa trag semestrul asta la nebunul ăsta de profesor că sa nu mai am treabă în semestrul 2 rolling on the floor)))))

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe semestru 2 iți trebuie 3. Cred că nu e greu să-l iei, m-ai convins!

| sierra1 a răspuns:

" Rog evaluarea de către un admin a răspunsului acestui individ...
Mulțumesc! NeedHelp1 explică"

| sierra1 a răspuns:

Rog antenționarea userului pentru limbaj violent și vulgar cf celor de mai jos:

" NeedHelp1 Astăzi, 5:23 pm ...nu mă înșel deloc că în școala generală și în liceu erai ultimul fraier, pun pariu că erai ținta fiecărui bullying, și toate astea fiindcă ești prost! Toate asteau au degenerat și au făcut din tine prostul de azi"

| NeedHelp1 explică (pentru sierra1):

rolling on the floor)))) copia nu are valoare prietene
mai ușor cu plagiatul

și în plus ți am cerut o carte de vizită că poate îți fac o surpriză

aștept...

| deeeaqq a răspuns:

"2. Media generală la o materie se rotunjește? deci dacă media la sfârșit de an la o materie e 4.5 se rotunjește la 5 și trec"

Nu puiule, nu se rotunjește media generală la o materie.
Vei rămâne cu 4.5, așadar nu vei trece la mate.

| sierra1 a răspuns (pentru deeeaqq):

Trece - e cam greu să iei 2 pe un semestru - dar problema e alta:

"în 5 Octombrie | NeedHelp1: Nu sunt prost *ca să știți "
apoi
"Media generală la o materie se rotunjește?"

| deeeaqq a răspuns:

Așa tare te-a deranjat? laughing

| NYØ2002 a răspuns:

Sa iti zic o chestie.La media anuala iti trebuie 5 in capat si la media semestriala se rotunjeste.Eu de exemplu la Mate am avut 5 pe primul si 4 peal doilea si am ramas corigent, asta-i viata?

| NeedHelp1 explică:

Ok, mulțumesc că m-ați lămurit!

Și pentru cel care a întrebat ce i-am făcut săracului profesor laughing))))) îți explic imediat

Fiind ultima oră am zis sa plecam și noi de la oră cu toții laughing)
Ne-am împachetat lucrurile, unii au plecat mai repede alții mai greu.

Jumătate din clasa apucase să plece(erau pe scări) iar eu și încă câțiva colegi eram pe hol.
Am văzut câteva fete cum se uitau in spate și se pitiseră in alte clase laughing)) și m-am uitat sa văd care e treaba

Era profu'de mate venea la ora
Strigase după noi. că unde plecăm laughing) eu m-am întors și mi-am continuat drumul cu inca 2 colegi in timp ce vreo 5-6 au fost prinși în clasa și au continuat ora.

Uite așa a prins pică pe noi. Nu cred că se supăra dacă plecăm și nu ne prindea chiulind, dar dacă așa a fost sa se întâmple...

A doua oră fiind cu toți prezenți, am observat că nu părea să-l fi deranjat, a zis că ne dă teste mai grele și că nu se face așa ceva la un colegiu de prestigiu ca al nostru...

Asculta vreo 2 la tabla, se descurca destul de bine, trec înapoi în bancă, el își continuă lecția, iar la finalul orei deschide catalogul și le pune un 4 de fiecare laughing)))
Și ne-am dat seama că omul e pus pe noi.

Oricum nu ne face griji pentru că în teste învățăm și n-are cum sa ne pună note mici că la ascultare laughing

| Lustra a răspuns:

In primul rand, ce naiba ia-ti facut la sarmanul om de s-a trezit sa lase o clase intreaba pe semestrul urmator?!

1. Media dintre primul semestru si al doilea trebuie sa dea 5.00 sa treci. ( ex. ai 6 pe primul, 4 pe al doilea, 10:2=5 / daca ai 4.5 pe primul si 5.0 pe al doilea, da 4.75 nu-i bine)

2. Media pe primul semestru se rotunjeste ( ex: Daca ai 7 si 6.5 = 6.75, se rotunjeste la 7, asta la alegerea profesorului, dar toti o fac. Daca ai media pe primul semestru 6 si pe al doilea 7 media anuala da 6.5 si nu se mai rotunjeste, unde media aia, 6.5, se aduna cu restul materiilor obtinute in acelasi mod si se face media pe acel an)