| Akhen a întrebat:

Sunt la matematica-informatica intensiv informatica, nici acum nu stiu de ce am venit la profilul asta fiindca nici matematica, nici informatica nu prea ma atrag, doar ca am o mica problema. Nu sunt sigur daca vreau sa urmez Facultatea de Medicina sau Facultatea de Drept (la un moment dat m-am gandit si la Facultatea de Informatica, dar nu cred ca imi voi gasi un job foarte repede la cat de bun sunt la informatica). La Medicina as vrea sa aleg o specializare precum chirurgie estetica sau neurochirurgie, iar pe partea clinca, dermatologie, doar ca mi se pare foarte lunga perioada de studiu(6 ani facultatea+5/6 rezidentiatul), pe cand la Drept poti face si internship-uri cu diverse firme, iar facultatea este mai scurta. Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Stefanya22 a răspuns:

In legatura cu facultatea de drept, sa stii ca nimic din ce se face in liceu indiferent de profil uman sau real nu se face la drept. Inveti ceva cu totul nou, asa ca este indiferent ce profil termini. Doar doua exceptii: economie si filosofie care la faci in anul 1 semestrul 2, dai examen din ele in sesiunea din vara si gata. Si nu trebuie sa vii cu notiuni invatate din liceu. E suficient sa inveti ce-ti preda profii. Si sunt materii foarte simple. Nu-ti inchipui ca faci intr-un semestru economie la nivel de ASE sau ca la filosofie vor sa scoata din tine o copie a lui Seneca. Dar, da trebuie sa inveti la ele pentru examenul respectiv.
La liceu, la fel, la profil uman nu inveti nimic ce ti-ar folosi la cursurile de la drept. Nu iti spune nimeni in liceu care sunt conditiile in care se incheie un contract, cum emite Guvernul o ordonanta de urgenta sau care sunt criteriile dupa care instanta acorda o pedeapsa in cazul unei infractiuni. Asa ca indiferent de profil, nu ai niciun bagaj de cunostinte care sa te ajute la drept. Eu am terminat profil uman si nu m-a intrebat nimeni la drept de istorie ( a, da, se face si istoria dreptului romanesc ceea ce e putin diferit de istorie romanilor, nu inveti despre razboaie si tratate de pace la drept), geografie, literatura, psihologie sau de alte materii care se fac la uman. Se face engleza si franceza, dar nu e nevoie sa stii cuvinte juridice din liceu, le inveti in facultate, iar din anul 3 nu mai faci limbi straine.
Deci daca vrei la drept poti intra de la orice profil.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce ziceti?"
- pentru drept, mută-te la filo
- pentru medicină, mută-te la științe nat.

| Akhen explică (pentru sierra1):

Nu ma mai pot transfera happy

| sierra1 a răspuns (pentru Akhen):

Eventual spune : nu vreau

| Akhen explică (pentru sierra1):

Trec clasa a 11-a, nu ma mai pot transfera, transferurile sunt permise doar in primii doi ani de liceu, iar acum nu mai am ce sa fac. Oricum, nu conteaza profilul, mai ales ca la mate-info intensiv fac toate materiile la un nivel intensiv, inclusiv istoria, geografia si multe altele unde am doar o singura ora pe saptamana.

| sierra1 a răspuns (pentru Akhen):

"transferurile sunt permise doar in primii doi ani de liceu" - fals, repet, spune "nu vreau" și ințelegem"

| Akhen explică (pentru sierra1):

Vrei sa iti fac cunostinta cu doamna director care nu mi-a permis sa ma transfer acum o luna?

| sierra1 a răspuns (pentru Akhen):

A fost la intimidare dar tu ai tot dreptul dacă media iți permite

| Speranta12 a răspuns:

Degeaba e o facultate mai scurta daca dupa cand intri in campul muncii nu iti va placea ce va trebui sa faci.

| Akhen explică (pentru Speranta12):

Imi plac ambele asta e problema, sa fii avocat mi se pare mult mai interasant si palpitant decat sa fii dermatolog. Toti 4 ani de gimnaziu am vrut sa merg la drept, doar ca in ultimul moment m-am hotarat sa dau la mate-info intensiv in loc de stiinte sociale...
Oricum, profilul nu prea conteaza fiindca fac toate materiile la nivel intensiv aici.

| Speranta12 a răspuns (pentru Akhen):

Daca nu iti place informatica sau nu o intelegi, ar fi bine sa te muti la stiinte sociale. Sau daca nu poti termina liceul la informatica straduindu-te sa inveti acolo si in paralel sa inveti pentru admiterea la Drept, care nu e ce stii ce de grea. Inveti mai mult la limba si literatura romana si la logica si argumentare. Intri pe pagina facultatii de drept din CLuj sau Bucuresti si cauti criteriile de admitere si din ce se da examenul.

| christall a răspuns:

Depinde ce te atrage pe tine. Dupa ce termini dreptul te numesti jurist. Poti sa te angajezi la o firma unde faci contracte. Daca vrei avocat, procuror trebuie sa dai examen de intrare in barou.

| AnastasiaSt a răspuns:

De regula te poti transfera chiar si in clasa a 12 a. Citeste pe net legea educației, partea cu transferurile in invatamantul preuniversitar.
Tu trebuie sa simti unde vrei sa mergi la facultate, nu sa întrebi pe cineva. Tu o sa practici acea profesie toată viata, nu altcineva... gândește te mai bine si ia tu cu tine o decizie!