| Truiyp a întrebat:

sunt un băiat care a consumat iarba si a fost prins de antidrog din cauze personale, am o intrebare referitoare la ce am facut la secție. Cand am ajuns erau doi polițiști, unul scria iar celălalt imi punea intrebari, am povestit si am dat Facebook-ul persoanei respective (nu ma consider sifonar) dar cand am semnez, am citit tot ce scria acolo si apărea si Facebook-ul lui, sunt minor si nu prea am inteles eu ce am facut, nu stiu daca a fost declaratie sau ceva eram prea speriat, acum intrebarea mea este, daca respectivul căruia i-am dat Facebook-ul este prins si etc, ii va spune cine a dat declarația sau ce era aia? Adica nu vreau sa am probleme pentru ca stiu cum se rezolva pe strada... curiozitatea mea este daca ii va arata declarația sau ii va spune ca eu am facut-o, el nu mi-a vandut si nu stiu daca face asta dar eram cu el si a venit un tovaras de al lui si ne-a dat. Dacă știe cineva, va rog informati-ma

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu esti sifonar? esti chiar SIFONAR.
Daca mai multi facem aceeasi fapta si doar unii sunt prinsi, este barbateste sa nu ii dai in gat si pe ceilalti atata timp cat nu te-au fortat sa faci ceva.
Deci ai fumat iarba pe propria raspundere nu trebuia sa fii sifon sa faci si altuia rau!
In mexic sau alte tari erai ucis pentru asta laughing
dar stai linistit ca nu vei pati nimic, dar oare domnii militieni au proceda corect? adica declaratia asta nu trebuia sa fie data in prajma unui adult, avocat sau orice alt ceva? mi se pare ca nu au respectat procedurile corecte si acestea pot fi atacate in instanta daca este cazul!
Deci stiind ca daca esti minor nu ai face niciodata puscarie si mai ales pentru asa ceva, trebuia sa te gandesti ca nu esti obligat sa ii spui si pe ceilalti ca le faci un rau mai mare.
Tie nu o sa ti se intample nimic, dar cum bine a spus si altcineva este total gresit ca te-au pus sa dai declaratii ca minor si sa si semnezi, un avocat te poate lamuri mai multe.

| anonimg a răspuns:

Poliția nu are voie să divulge informațiile primite.
Ei vor urmări activitatea acelui cont de Facebook, fără ca să fie văzuți.
Dar au nevoie de doi martori ca să se ducă acasă la prietenul tău și să-l ancheteze.
Oricum, prietenul tău nu este nevinovat; pentru că nu are voie nici el să consume și cu cât mai mult nu trebuia să includă și minori în așa ceva. Dacă un om își strică viața să și-o strice doar pe a lui, nu și pe a altora.
Oricum, legislația din țară este coruptă în totul. Că dacă nu era coruptă nimic de felul acesta nu intra în țară. Grănicerii și vameșii sunt principalii vinovați. Ei sunt mituiți de infractori. În plus, dacă nu există închisoare pe viață pentru astfel de infracțiuni asta înseamnă tot corupție.

| Truiyp explică (pentru anonimg):

Si el e tot minor

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca parintii tai pot sa scoata bani de pe urma militiei
DIN CATE STIU EU, un minor NU poate fi nici macar interogat, cu atat mai putin sa de-a declaratii, CU ATAT MAI PUTIN SA LE SEMNEZE, fara prezenta unui parinte, a unui tutore sau a unui reprezentat legal

iar, cum au facut-o, POT FI DATI IN JUDECATA, inclusiv pentru molestare de minori (TE-AU SPERIAT DE MOARTE)

totusi, asta inseamna ca declaratia aia e hartie igenica, cat despre intrebarea ta reala, TOTUSI in general politia nu divulga informatii decat daca nu au incotro (fara declaratia aia nu pot condamna) ori atat timp cat tu nu l-ai incriminat cu nimic, nu cred ca vor face nimic cu informatia

| Truiyp explică (pentru Bizon95):

Erau si părinții...ei au aflat de la analize, am intrat in spital din probleme de sanatate...nu are legatura cu iarba dar a iesit la analize si de atunci stau pe mine

| Truiyp explică (pentru Bizon95):

Erau si ei acolo...si nu stiu daca l am incriminat cu ceva...doar am zis ca am tras cateva fumuri cu el

| Bizon95 a răspuns (pentru Truiyp):

Implicit e o incriminare, si anume, faptul ca au fost de fata la ceva ilegal si au participat in loc sa raportateze imediat la politie, totusi, daca sunt minori, nu prea o sa tina cinestiece

| StrongHeart a răspuns:

Nu trebuia sa le zici nimic, mai ales ca dupa cum pari speriat si nu prea cunosti legea banuiesc ca fumai cantitati mici, pe tine te ia cu doua grame si astia trec tone de cocaina pe la constanta.
Ce le-ai zis pana la urma? Ca respectivul ti-a vandut? Asta inseamna ca ai mintit, sau le-ai spus doar ca era cu tine.e urat dar nu cred ca te omoara nimeni.Depinde ce dovezi au, ei incearca sa ajunga la furnizorul tau, si apoi la unu mai mare si tot asa pana descopera o retea mai mare, tu esti nesemnificativ, daca te prindea fumand sau cu 1 gram la tine nu faceai puscarie pentru asa ceva,iti dadea amenzi usturatoare te spunea la parinti sau bagai munca in folosu comunitatii.
Noi nu avem de unde sa stim ce au facut politistii,tu stii exact ce le-ai zis.
Declaratia aia era probabil un proces verbal,tu nu stii ce ai semnat? Ce ti-au mai zis ei,da mai multe informatii ca abia inteleg ce scrii.
O sa te mai cheme oricum pe la sectie sa dai declaratie,esti speriat,data viitoare asumati riscurile ca totu are un risc.
O sa scapi eventual,dar o sa iti faca probleme,sa afle parintii, probabil si la scoala daca mai esti la scoala si baiatul ala in functie de cat de multe informatii au si ce le-ai zis tu o sa iti faca sau nu probleme, ei nu cred ca o sa ascunda faptul ca tu ai dat informatia.
Pentru ca ei o sa ii zica, ai dat iarba la baiatul asta(adica tu), e adevarat? Iar el o sa spuna nu, nu e adevarat.Pai cum ca baiatul a spus altceva.
Intelegi? deci in concluzie, tu stii ce ai zis exact, acum faptul e consumat, e greu sa mai rastorni situatia.

| Truiyp explică (pentru StrongHeart):

Părinții mei stiu...nu e o problemă asta dar nu sunt nici eu usa de biserica recunosc, nu l-am acuzat că vinde am zis doar ca eram cu el cand a venit un tovaras de al lui si ne-a dat sa fumam

| Truiyp explică (pentru StrongHeart):

Si din cate stiam eu e de consum propriu...stiu legea cat de cat dar problema e ca ei au venit la poarta la mine cand eram la liceu si nu inteleg daca au dreptul sa faca asta..in fine.asta nu imi pasa vreau doar sa nu afle ala

| Truiyp explică (pentru StrongHeart):

Părinții stiu nu imi e problema de asta... onsa fac analize lunar ca asa vor ei...nu imi convine având în vedere că am fumat timp de ani buni.si nu cunosc legea dar nici nu m ar interesa decat sa stiu daca o sa ii zică că am zis eu.pe declarație apare fix asa " subsemnatul ( nuvelele meu) a spus:"( si aici ce am povestit eu) faza e ca nu prea vreau sa afle ca am zis asta

| StrongHeart a răspuns (pentru Truiyp):

E interzis consumul prin lege.
Ca e mai rau sa faci trafic decat sa consumi, asta e alta poveste.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu o sa i spună ca stiu de la tine ceva, stai liniștit. Si cand am fost eu sa dau declaratii mi au pus întrebări pe baza răspunsurilor altor baieti dar nu mi-au spus direct ca uite ala a zis asa.
Ai grija pe viitor ce faci, cu cine umblii si asuma-ti ceea ce faci. Spune tot ce s-a întâmplat cand te mai cheamă si evita sa dai declaratii mincinoase ca o sa iti faci si mai multe probleme.