| Gherasim_Petru_1998 a întrebat:

Știu că este vacanță dar... help me!
Cine este la Filologie îmi poate spune ce caiete am nevoie pentru fiecare materie, câte caiete, ce fel de pixuri ( pixuri sau stilou),ce culoare, ce tip de culori am nevoie pentru desen.
Aș dori să precizez că sunt într-a 9. Dar vreau să știu concret de la cineva care știe!

Răspuns Câştigător
| theprovp2000 a răspuns:

Sfat de la un profesionist: eu iti recomand sa-ti cumperi caiete studentesti pentru orice materie cu exceptia celor la care poti folosi si caiet mic.
Spre exemplu: la geografie, nu-ti lua caiet de "geografie" ia-ti un caiet normal studentesc, o sa-ti ajunga pe ambele semestre un singur caiet si o sa fie mai usor de invatat, de altfel e un truc psihologic ca lectia o sa para mai mica si o sa inveti mai repede.
La biologie poti scapa destul de ieftin cu un caiet normal dictando (mic), n-o sa te prea obosesti cu biologia si profesorii stiu asta. De altfel, nu merita sa-ti iei caiet special, ca oricum n-o sa faci desene.
La matematica, un caiet studentesc de matematica e suficient pentru tot anul. (o sa faci o ora pe saptamana, maxim 2 daca nu ma insel, asta pana in clasa a 11-a, unde n-o sa mai faci deloc). Sau poti sa iei doua mici, unul pentru geometrie daca faci si altul pentru algebra.

Alte sfaturi: Nu-ti lua penar, nu ai nevoie de lucruri ca in generala. Un pix e suficient sa traiesti cateva luni, eu iti recomand sa-ti iei maxim 2 la tine si o sa-ti mai cumperi pe parcurs asta daca nu vrei sa-ti imprumuti toata clasa de pixuri.
Nu-ti mai bate capul cu husa la caiet, carti. Ai grija de ele si atat.
La muzica probabil n-o sa-ti trebuiasca caiet, probabil nici n-o sa faci.

Deci, sa fac un total: probabil 15 caiete de dictando studentesti, o sa vrei si 2-3 mici pentru materii neimportante (logica, spre exemplu).
Si 2-3 de matematica (matematica, chimie), daca nu-ti ajung, completezi pe parcursul anului, nu trebuie sa fii pregatit total dinainte, nu-ti bate capul prea mult.

Hmm, daca mai e ceva, iti las comentariu mai jos, intrebarile sunt bine venite, ce sa zic... bun venit la liceu, nu e ca in generala, e mult mai misto, distreaza-te dar ai grija in acelasi timp, mult succes cu siguranta o sa-ti placa!winking

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cel mai bine este să folosești caiete studențești de aritmetică ( nu de dictando) și scrii rînd cu rînd.
Eu le folosesc de 60. de ani.
Cît despre pixuri... Există în comerț pixuri marca ACVILA Fine 309. Costă aproximativ 1 leu.
Folosești albastru ( sau negru) și roșu ( pentru sublinieri).
Eu le folosesc de peste 25 de ani.
Ieftine și de calitate excelentă.
Sănătate! Și baftă la școală.

| cerooscuras a răspuns:

Nu iti trebuie prea multe, ai nevoie in general de niste caiete studentesti de dictando (20 sunt de ajuns) si maxim 6-7 caiete de matematica (crede-ma iti vor mai ramane caiete de matematica daca ai un scris mic), niste pixuri cu albastru, eventual cateva cu rosu daca vrei sa subliniezi idei importante care trebuie sa le inveti, niste culori normale generice, 2-3 caiete de muzica, cateva de geografie, biologie si coperti daca vrei, trusa geometrica pentru matematica nu mai ai nevoie deoarece este o sansa mare sa nu faci geometrie daca nu ma insel (cel putin eu n-am facut), poate doar o rigla ca sa faci niste schite in creion, si cam atat.

| Gherasim_Petru_1998 explică (pentru cerooscuras):

La bio și geo am înțeles că am nevoie de caiete mici dictando, nu?

| theprovp2000 a răspuns (pentru Gherasim_Petru_1998):

Sfat de la un profesionist: eu iti recomand sa-ti cumperi caiete studentesti pentru orice materie cu exceptia celor la care poti folosi si caiet mic.
Spre exemplu: la geografie, nu-ti lua caiet de "geografie" ia-ti un caiet normal studentesc, o sa-ti ajunga pe ambele semestre un singur caiet si o sa fie mai usor de invatat, de altfel e un truc psihologic ca lectia o sa para mai mica si o sa inveti mai repede.
La biologie poti scapa destul de ieftin cu un caiet normal dictando (mic), n-o sa te prea obosesti cu biologia si profesorii stiu asta. De altfel, nu merita sa-ti iei caiet special, ca oricum n-o sa faci desene.
La matematica, un caiet studentesc de matematica e suficient pentru tot anul. (o sa faci o ora pe saptamana, maxim 2 daca nu ma insel, asta pana in clasa a 11-a, unde n-o sa mai faci deloc). Sau poti sa iei doua mici, unul pentru geometrie daca faci si altul pentru algebra.

Alte sfaturi: Nu-ti lua penar, nu ai nevoie de lucruri ca in generala. Un pix e suficient sa traiesti cateva luni, eu iti recomand sa-ti iei maxim 2 la tine si o sa-ti mai cumperi pe parcurs asta daca nu vrei sa-ti imprumuti toata clasa de pixuri.
Nu-ti mai bate capul cu husa la caiet, carti. Ai grija de ele si atat.
La muzica probabil n-o sa-ti trebuiasca caiet, probabil nici n-o sa faci.

Deci, sa fac un total: probabil 15 caiete de dictando studentesti, o sa vrei si 2-3 mici pentru materii neimportante (logica, spre exemplu).
Si 2-3 de matematica (matematica, chimie), daca nu-ti ajung, completezi pe parcursul anului, nu trebuie sa fii pregatit total dinainte, nu-ti bate capul prea mult.

Hmm, daca mai e ceva, iti las comentariu mai jos, intrebarile sunt bine venite, ce sa zic... bun venit la liceu, nu e ca in generala, e mult mai misto, distreaza-te dar ai grija in acelasi timp, mult succes cu siguranta o sa-ti placa!winking

| LittleArmyGirl a răspuns:

Eu sunt la filo, am terminat a9 a si sincer iti zic, mie mi-a ajuns un singur caiet studentesc de mate tot anul. La fel si la română. La geografie scriam si cate 6 pagini pe ora, omul ala ne dicta tone de informație, deci am avut nevoie de câteva caiete. In rest, la chimie si fizica tot cate unul studențesc, la informatică nu-mi notam lecțiile, iar la celelalte materii mai putin importante tot cate un caiet micuț.