| Hades94 a întrebat:

happy tocmai am terminat clasa a 12-a si vreau sa merg mai departe la facultatea de mecanica departamentul de ingineria autovehiculelor ( desigur daca intru laughing am media 7, 28 la bac ) si as vrea sa aflu mai multe despre materiile care se predau aici big grin am auzit ca se face multa matematica,fizica,chimie, desen...adica cat de greu ar putea fi? cum is materiile grele,acceptabile, se trece daca mergi la toate cursurile si nu ai absente? cat timp se face? in toti acesti 4 ani se fac materiile astea sau anii 3 si 4 ii doar practica? de preferat raspunsul de la cineva care ii la aceasta facultate happy dau funda pentru cel mai bun raspuns happy va multumesc! ps: scuzati categoria dar e cea mai vizitata happy

Răspuns Câştigător
| MotorBoost a răspuns:

Buna. In primul rand, legat de treaba cu media de admitere, te descurci cum poti (adica iti incerci norocul)...Mai apoi, legat de programa, cel mai usor ar fi sa intri pe siteul lor si sa vezi planurile de invatamant din fiecare an. Se fac 2 semestre matematica (analiza, matem speciale si geometrie analitica), fizica si chimie un singur semestru. In primii doi ani se fac materii de inginerie mecanica (organe de masini, rezistenta materialelor, desen tehnic, mecanisme, etc), iar in ultimii doi ani se fac materii de specialitate ( calculul si constructia motoarelor, calculul si constructia autovehiculelor, dinamica autovehiculelor, etc). Legat de practica: in anul I se face la facultate in timpul semestrulul, cateva ore pe saptamana, iar din anul II incepand, se fac cate 3 saptamani, in luna iulie in unitati de profil (service, reprezentanta), etc..Cu seriozitate maxima, rezultatele vor fi pe masura! Bafta!

| Hades94 explică (pentru MotorBoost):

Deci matematica in toti astia 4 ani fac doar 2 semestr3 iar chimie si fizica un singur semestru sau cum?

| MotorBoost a răspuns (pentru Hades94):

Exact. pai analiza, geometrie diferentiala si chimie se fac doar in anul I, semestrul 1, iar matem speciale si fizica se fac in anul I semestrul 2. Restul materiilor se fac toate de la zero si se invata pe parcurs, nu ai de ce sa-ti faci probleme.

| Hades94 explică (pentru MotorBoost):

Ok multumesc pentru informatii! am mai prins incredere! o sa primesti funda pentru raspuns happy

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Aceasta medie de bac nu prea te avantajeaza catre o facultate tehnica de tipul mentionat de tine. In toti anii se face multa carte, nu este adevarat ca ultimii doi ani sunt de practica. In primii doi ani faci matematici superioare, fizica de toate felurile si chimie ( stii expresia faci cat cuprinde?), trecand apoi spre specialitate, care nici aceasta nu este usoara. Este adevarat ca daca esti un student silitor si mergi la ore, treci mai usor, dar daca doresti sa termini facultatea cu bine, asteapta-te la un drum greu, dar care merita!