| zeynep1852 a întrebat:

trec a 8 a si îmi e cam frica ca nu o sa trec examenele,eu gen învăț repede, uit si mai repede si as vrea sa îmi rămână in cap informatiile, ce ar trebui sa fac?
Vreau sa invat într-un fel încât sa nu mai uit.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când erai mic, ai învățat românește, să vorbești.
De ce ai reușit? Fiindcă aveai nevoie.
De ce nu ai uitat? Fiindcă ai repetat.
Ce ai făcut când nu înțelegeai un cuvânt? Întrebai și ți se spunea, legând acel cuvânt de ceea ce cunoști deja.
Acestea sunt regulile învățării de lungă durată.

| adryang78 a răspuns:

Porcul nu se îngrașă în ajun, zice o vorbă. laughing
Înveți repede fără să conștientizezi ce înveți, doar reții o vreme, ca pe poezie, de-asta și uiți la fel de repede ce ai învățat.
Secretul este învățarea temeinică, zi de zi, și exercițiul, mai ales la matematică și română. Cu cât exersezi mai mult, cu atât ți se vor fixa mai bine noțiunile. Către finalul anului, când crește stresul, ia lecitină sau spirulină pentru stimularea memoriei și Magne B6 pentru a combate oboseala și stresul. Dar nu le lua după ureche, consultă-te cu medicul de familie.
Ține minte - NU învăța ca papagalul, trebuie să ÎNȚELEGI ceea ce înveți.
Succes!

| InstructorDeIubire a răspuns:

Eu acum trec a noua si inteleg stresul prin care o sa treci. Eu am invatat in ultimele 20 de zile si am luat 5.65 la mate si 7.65 la română deci nu e stres. Incearcă tehnici de invățare cum ar fi mnemonics sau memorypalace.