| Lewandowski a întrebat:

V-as ruga din suflet sa cititi tot!

Sa incepem cu inceputul. De cand eram mic, am fost un copil care invata tot timpul la tot! Imi si placea si imi place sa fac acest lucru. Momentan sunt clasa a 10-a, iar in primii 9 ani am mers foarte bine, am terminat cu medii bune, ba chiar media generala 10 in a8-a, 10 la Evaluarea Nationala, primul an la liceu a mers foarte bine etc. Ei bine, anul acesta am si note bune, dar si unele destul de mici. Sunt la Matematica-Informatica, am intrat aici deoarece matematica imi place cel mai mult! Problema este ca anul asta am notele 6 si 7 la matematica... si nu numai. Simt pur si simplu ca numai pot retine nimic. De ceva timp parca numai sunt eu, deja dupa 2 ore la scoala nu ma mai pot concentra deloc, ma simt obosit, aiurit, si foarte des mintea imi fuge la diferite lucruri. Dorm suficient, asa ca nu pot spune ca nu sunt odihnit, dar nu inteleg ce se intampla. Cum spuneam sunt genul care invata la tot, iar acum imi aduc aminte ce imi spunea dirigintele in generala : " E foarte bine ca inveti la tot si ca ai o mentalitate buna, dar trebuie sa o iei mai usor, la un moment dat vei claca si n-ai sa mai poti face fata! ". Acum nu stiu daca chiar s-a adeverit ce spunea dansul, dar simt ca numai pot! Intotdeauna retineam lectiile si informatiile cu cea mai mare usurinta, eram concentrat numai la ceea ce faceam, iar mai nou retin aproape tot ce vad, intalnesc si aud. Fel si fel de chestii banale care nu ma ajuta cu nimic nu e nicio problema daca le retin sau nu, dar care nu-mi dau voie sa fac loc cunsotintelor ce ma intereseaza. De exemplu, uitati ceva ce eu am in minte si nu pot uita, pentru ca e intiparit acolo, undeva, probabil veti rade, dar eu vorbesc la modul cel mai serios : Cand eram mai mic, mama imi dadea pastile de parcetamol cand ma durea capul sau eram racit, si stiu ca imi dadea doar jumatate dintr-o pastila, iar cand am mai crescut a hotarat sa-mi dea o pastila intreaga, iar mie mi-a ramas in minte ca prima mea pastila intreaga am luat-o pe 5 martie 2008 laughing... Ei bine, asta si alte lucruri de genul, banale si fara sens imi raman in minte si nu pot retine altceva. Acum, revenind la scoala, multe persoane mi-au spus sa invat doar la materiile ce ma intereseaza si la care dau BAC-ul, dar nu pot suporta sa vad ca la 3-4 materii am note de 9 si 10, iar la celelalte 5-6-7.

Trebuie sa mai spun si ca intotdeauna am invatat cu placere, pentru ca stiu ca fara scoala nu se poate in viata, dar am invatat si cu frica de parinti, care acum mai inteleg notele, dar pana acum, un 8, in generala chiar si un 9 era tragedie pentru ei. Oare cand vor intelege ca notele nu au nici o relevanta? Conteaza doar cu ce ramai in cap.

Acum, intrebarea mea este: Cum pot face sa revin la forma mea initiala de a invata cu usurinta si cum sa fac sa ma concentrez, si sa ma descurc mai usor la profil real si sa nu-mi mai fuga gandul in toate partile? Si cum sa fac sa uit banalitatile de mai sus si sa nu mai retin aceste lucruri care nu ma ajuta cu nimic si sunt doar niste prostii?

PS : Poate unii veti zice ca sunt indragostit si de asta imi fuge mintea in alta parte. Ei bine, da, sunt si indragostit, dar fata pe care o plac are prieten, asa ca m-am cam departat pentru ca nu vreau sa intervin intre ei. Asadar, cu siguranta nu asta e problema! Vreau sa o rezolv pentru ca BAC-ul se apropie repede si vreau sa-mi revin pentru ca asa numai rezist! Va multumesc anticipat daca ati citit aceasta poveste a mea. V-as ramane recunoscator daca m-ati ajuta! O seara buna!

6 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Incearca sa iti mai diversifici activitatile, sa faci putin sport jogging, inot sau un sport care iti place. Ideea este sa te canalizezi si spre activitati care iti fac placere, sa asculti muzica, te uiti la un film...

| Lewandowski explică (pentru matrix100):

Mai fac si cele enumerate mai sus, dar rar in timpul scolii... cat despre sport, joc fotbal, o mare pasiune a mea, dar cum spuneam. tot la fel de rar!

| puppetmaster a răspuns:

Probabil o sa crezi ca te fac nebun, dar nu e adevarat! sfatul meu este sa mergi la un psiholog, si foarte important, sa te relaxezi cat de mult poti! si eu am avut probleme de genul. acum sunt in clasa a Vlll a si pot sa zic, ca ma descurc bine la scoala cu o medie din clasa a Vll a de 9.78, dar atunci cand eram mica pur si simplu nu ma puteam concentra, atentia fiindu-mi distrasa tot timpul, asa ca parintii mei m-au dus la un psiholog si dupa ceva timp mi-am revenit, insa cateodata mi se mai intampla sa vreau sa invat si sa nu pot! asta e, ia-o usor cu scoala si nu te afunda prea mult in carti(iti spun din propia experienta)ca o sa o "iei razna" sa zic asa succes!

| Lewandowski explică (pentru puppetmaster):

Multumesc pentru raspuns, chiar azi m-am interesat de un psiholog, sa vad ce pot face...

| MySelf94 a răspuns:

Salut!
1. Pentru problema cu retinerea de detalii inutile, incearca sa mergi la un psiholog, cum a spus si rei. Ar putea sa te ajute cel mai bine. In plus, parerea mea e ca retinerea multor detalii din trecut te invata sa traiesti prea atasat de el, ori "Un viitor stralucit se bazeaza intotdeauna pe un trecut uitat" (bineinteles nici sa uiti absolut tot, ma refer la chestiile care nu ar trebui sa ramana active). Psihologul ti-ar explica mult mai bine, asta e doar opinia mea.
2. Pentru situatia scolara, ar fi buna abordarea ta de a invata cel mai bine la materiile pentru BAC. Gandeste-te putin, ce va conta atunci cand vei intra la o facultate : media generala la BAC, sau mediile la celelalte materii de care oricum nu vor tine cont genu asta de situatii (admitere). Oricum, din ce spui tu nu cred ca ai putea sa cobori sub 7 (maxim 6). Cat despre parerea parintilor tai, cu note de 9-10 mereu, ar trebui sa le explici lucrurile astea, si ce e mai prioritar pentru tine. O nota de 10 la o lucrare o poti lua si daca intelegi cand se preda fiindca iti place o lectie, nu doar daca repeti acasa pentru 14 materii ca sa ai acelasi rezultat.
Mult succes! (Si incearca sa iti faci mai mult timp pentru tine si starea ta. E extrem de important).

| Lewandowski explică (pentru MySelf94):

Multumesc foarte mult, m-ai ajutat si ma simt putin mai bine! Am sa incerc sa schimb situatia! happy