| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Voi când erați clasa a VIII-a cât ați luat la simulări, și cât ați luat la examen? Eu azi am dat simularea la mate și ieri la romana și mi-am calculat că la mate am luat un 6, 4-6,6, din cauza că am greșit doua grile, iar la ro un 7, 3-8. La mate știu la ce mai trebuie sa repet și să fac exerciții și la ro vad eu dar credeți că mai am șanse la ro să fiu de un 9 și la mate de un 7.5 la E.N?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Dacă tragi tare, ai toate șansele!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca la simulare ai luat 7.3 - 8 este imposibil sa iei la examen 9, fiindca simularile sunt mult mai usoare decta examenul de capacitate.

Pregateste-te serios daca vrei sa iei macar cat ai luat la simulari, fiindca examenul final este mult mai dur si mai complex decat simularile.

Spor la invatat si succes la examne!

| Contascuns0742 a răspuns (pentru Violleta2022):

Susține răspunsul tău, dar pe mine mai mult mă interesează intrarea la liceul dorit, ci nu nota de la E.N, la liceul la care doresc eu sa merg anul trecut ultimele medii de intrare au fost de 8.20-8.25, deoarece la E.N la romana a fost ușor, dar acum vreo 2-3 ani s-a intrat cu medii de 7.30, deoarece a fost mai greu. Eu mă bucur foarte mult sa fie mai greu, pentru că știu la ce mai trebuie sa repet. Daca o sa fie mai greu și o să se intre mai greu.

| Contascuns0742 a răspuns (pentru Contascuns0742):

*Susțin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Contascuns0742):

Nota de la engleza NU conteaza!

La examenul de clasa a VIII_a NU conteaza engleza, ci numai romana si matematica!

| Contascuns0742 a răspuns (pentru Violleta2022):

E.N=Evaluarea Națională (Examenul de clasa a VIII-a, care mai de mult se numea,, capacitate")

| 6Radu5 a răspuns:

In simulari 8.4 mate si 9.3 romana.La examen 8.90 mate si 8.75 romana.Ai foarte multe sanse ca la romana sa iei o nota mare daca faci teste, iar la mate pana la examen te poti tot antrena, deci da ai sanse sa iei acele note la examen.