| AlexStefan1 a întrebat:

vreau sa dau la Academie si vreau sa stiu pe ce filiera este mai bine, la Frontiera sau la Jandarmerie, as dori sa aud niste pareri ale unor elevi la Academie.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu n-am fost la interne dar am fost la MApN. Este mai bine la politie sau jandarmi. Politia de frontiera este o alternativa doar daca esti din zona de frontiera catre Ukraina, Moldova sau pe litoralul Dobrogei. Acum, fiecare isi stie situatia si noi, de pe margine, suntem mai putin obiectivi. Trebuie sa stii tu ce vrei si documentandu-te pe forumurile lor. Scrie in browser "politie de frontiera", "jandarmi" sau politie" si o sa gasesti o gramada de pagini unde se dau explicatii sau forumuri.

| GabrielStn a răspuns:

Totul tine de ceea ce ti doresti tu, ce ti place tie..nu exista mai bine sau mai rau. Gandeste te la activitatea desfasurata de Jandarmerie si la cea a Politiei de Frontiera..compara, vezi ce ti place mai mult si apoi alege, nu te raporta doar la cei 3 ani de studentie, gandeste te la viitor pentru ca cel mai probabil vei lucra toata viata in sistem.

| AlexStefan1 explică:

Voiam doar sa stiu ce face un politist ( jandarm sau de frontiera ) de obicei, cum arata o zi din viata unuia.