| Axel22 a întrebat:

Vreau sa dau la profesionala-mecanica auto. Stiu ca daca nu iau capacitatea cu nota 5 fix nu intru la teoretic, deci la profesionala cand ma inscriu la mecanici, ma inscriu doar si gata am intrat? Sau si acolo trebuie sa dau ceva examen de admitere? Daca da, din ce se va da examenul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Raspunsul depinde de faptul ca scoala este patronata sau nu de o institutie/ firma. In caz afirmativ aceasta poate solicita o procedura de preselectie a candidatilor. De asemenea, acolo unde candidatii sunt mai multi decat numarul de locuri se da o proba suplimentara de admitere.
Conditiile de preselectie si proba suplimentara, acolo unde este cazul, le gasesti afisate la scoala sau pe site-ul acesteia.
Detalii gasesti in anexele 2 si 3 la Ordinul MEN nr. 3136/2014.

| Axel22 explică (pentru bursuc001):

Nu am inteles nimic de acolo, scuze, imi poti explica mai pe inteles? Deci imi explici la ambele cazuri de patronare cum ar fi inscrierea? Sau e simpolu? Deci eu asa stiam ca daca nu trec la capacitate ma duc la profesionala, cum trebuie sa fac? daca sa zicem la o scoala de stat profesionala? cum pot fi admis? Te rog explica-mi mai pe inteles.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Axel22):

Nu ai inteles fiindca n-ai citit ordinul, nu puteai sa-l citesti asa repede.
Inscrierea se face completand fisa de inscriere, dupa aceea vei vedea daca exista preselectie si/sau proba de admitere, ti se va comunica de la scoala.

| Axel22 explică (pentru Ioandelasal):

Am citit ordinul, nu pe tot, doar la inceput am citit si apoi am dat click pe linkurile unde scria anexa nr 1, 2, 3 etc. Multumesc oricum frumos de ajutor! (serios mersi ffff mult ). Acum daca imi poti te rog frumos spune daca va exista o proba de admitere in ce consta aceasta? Sau si asta imi va fi comunicat de la scoala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Axel22):

Daca ai citit anexa nr.2 atunci ai vazut ca scoala stabileste proba de admitere, bibliografia, etc si le comunica prin afisare.

| Axel22 explică (pentru Ioandelasal):

Ok. mersi din nou, dar este posibil sa nu existe nici o proba de admitere? Deci pur si simpl; u te-ai inscris.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Axel22):

Da, este posibil, dar numai daca numarul candidatilor nu depaseste numarul locurilor prevazute.

| Axel22 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc fff frumos, vad ca tu le stii deoarece ai fost la profesionala big grin (stiu ca am vazut in arhiva un raspuns de al tau)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Axel22):

Cand am fost eu la profesionala (1962-1965) situatia era alta, totdeauna candidatii erau mai multi, in principal erau recrutati de intreprinderi si toti dadeau examen de admitere.

| Axel22 explică (pentru Ioandelasal):

Mda. Alte vremuri, dar acum ma gandesc ca la anul nu o sa fie chiar atatia candidati deoarece o gramada vor sa mearga la un liceu teoretic.

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vrei "direct" şcoală profesională, atunci te înscri completând acea Fişă de înscriere ( cu diverse opţiuni )!
Înscrierea se face conform Calendarului admiterii în învăţământul profesional cu durata de 3 ani.

Dacă numărul candidaţilor DEPĂŞEŞTE nr de locuri, atunci se dă o probă de departajare ( stabilită de şcoala respectivă )!

Vezi mai multe detalii în Metodologia admiterii în învăţământul profesional cu durata de 3 ani - vezi "Broşura Admiterii 2014" ( începând cu pag. 48 ) de la linkul :
http://www.isjcj.ro/htm/Admitere/2014/BROSURA_2014.pdf

Toate cele bune.