| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Vreau sa fac cerere pentru a procura un laptop gratis de la minister si nu stiu cum sa procedez.
Cum fac sa trimit toata cererea pe email?
Trebuie scoasa la imprimanta cererea sau completată pe telefon si semnatura tot pe telefon?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Printezi cererea tip, o completzi de mana, o semnezi si mergi pesrosnal sa o depui la registratura.
Nu exista nimic "pe telefon" aia este valabil intre prieteni, nu cereri legale catre Ministere.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Violleta2022):

Deci o trag la imprimanta o semnez etc si unde e magistratura?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Magistratura este doar la Tribunal!
Dar tu nu ai de ce sa mergi la magistratura, ci la registratura si evident, la departamnetul sau Ministerul unde stii tu ca se dau laptopuri gratis, ca eu nu am auzit de asa ceva.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Violleta2022):

Se dau diapozitive gratis cauta pe net trebuie sa depui cerere etc
In orics oras e registratura? De ex in focsani este?
Intreb ca nu stiu.
Eu am vazut pe site-ul unde spun ei ca ofera ca trebuie sa completez si sa le-o trimit

| Salontanul a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

1. Daca cererea este sub forma de formular tipizat o downloadezi, o completezi de mana sau pe calculator dar semnatura se face manual. Digital se face numai cand ai drept de semnatura digitala.
2. O trimiti apoi scanata pe e-mail sau prin plic cu confirmare de primire.
3. Registratura este la sediul ministerului sau la filiale locale. Depinde de minister. Daca spuneai despre ce minister este vorba te puteam ajuta concret.

| Salontanul a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Da un link cu alea gratis! Eu n-am auzit de asa ceva!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Fiecare departament din tara asta, are o registratura sau secretariat, sunt mii de asemenea registraturi.

Nu am inteles pana la urma, tu vrei un laptop pe gratis sau un diapozitiv? Ca-s 2 lucruri total diferite!
Si cine da asa ceva, ca eu nu am auzit.
la ce facultate esti si cine ti-a spus de Minister?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Uite cererea aici:
https://consiliulelevilor.ro/......n-2020.pdf
Dupa ce completezi cererea de mana si o semnezi, o scanezi si o atasezi de email la adresa: cabinet@edu.gov.ro trimitand-o la Minister, asa cum este stipulat in linkul pus chiar de tine:

"Consiliul Național al Elevilor a realizat un model tipizat de cerere pe care elevii îl pot completa și transmite către Ministerul Educației și Cercetării, pentru a obține otabletă sau un laptop, prin care să poată să acceseze școala online.
Conform Legii 109/2020, Ministerul Educației și Cercetării are obligațiade a asigura aceste echipamente, odată ce elevul depune o cerere. Consiliul Național al Elevilor a creat o cerere tipizată, pe care elevii interesați o găsesc pe https://bit.ly/cerere-dispozitiv-electronic.
După ce elevii completează această cerere tipizată, trebuie să o trimită către minister, la adresa de e-mail: cabinet@edu.gov.ro. „Este de datoria Ministerului Educației și Cercetării să conștientizeze faptul că tabletele nu pot fi eficiente în procesul instructiv-educativ al cărui beneficiar este un elev de liceu, de pildă, sau unul de gimnaziu, care învață informatică", consideră reprezentanții Consiliului Național al Elevilor, conform https://www.facebook.com/consiliulelevilor/. Organizația susține că „tableta limitează procesul educațional la vizualizarea datelor, acestea neputând fi create. Soluția nu este ca elevii să își copieze lecțiile și temele de pe tabletă pe caiet, ci să învețe să folosească fiecare dispozitiv și să aprecieze funcțiile acestuia". Vă reamintim că Legea 109 din anul 2020 a intrat în vigoare săptămâna trecută și prevede că Ministerul Educației este obligat să asigure „la cerere" fiecărui elev sau profesor un laptop sau o tabletă pentru educația online"

sursa:
https://m.monitorulsv.ro/......-Educatiei

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Violleta2022):

Eu am 15 ani pot face cerere, nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai intrat la facultate si ti se aloca un laptop cu reducere, sau primesti ceva bonuri valorice?
Fiindca eu nu am auzit sa primeasca laptopuri toti studentii, nici premianti de note 10, nu primesc...

| Violleta2022 a răspuns:

Baiatul are de fapt dreptate, desii si eu am fost sceptica la inceput, dar legea a intrat in vigoare de la 9 Iulie 2020

S-a adus o completare la legea 2011, uite aici:
https://lege5.ro/......-nr-1-2011

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Violleta2022):

Deci daca fac cerere o sa primesc un laptop?
Daca da in ce perioada?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Din pacate, noi nu avem de unde stii ce a decis Ministerul, unde, cum si ce fel se vor da aceste tablete si laptopuri.
Raspunsurile la toate aceste intrebari le poti afla de la registratura Ministerului, cand mergi sa depui cererea, sau cand trimiti emailul cu cererea atasata.
Cererea trebuie facuta de tine, fiindca asa incepe, cu elevul.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Violleta2022):

Eu maine trimit cererea prin email si asa voi afla cum se vor da?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Nu stiu!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i ti va da nimeni asa ceva gratis, alea costă bani cumpara ti unul second hand si gata.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cauta si tu pe net putin

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Ok si daca chiart se dau gratis se dau elevilor cu note bune nu oricui sau? Eu nu cred ca ministerul are bani de laptopuri ca asta trebuia demult sa dea elevilor tablete sau laptopuri pentru școala online de prin martie si nu s-a facut nimic. Pîna la urma tu trebuie sa i ti cumperi unul daca stai si astepti sa i ti dea scoala ai de asteptat