| abc364 a întrebat:

Salut, TPU!

Vreau sa ma mut la un alt liceu si trebuie sa dau diferente la unele materii, printre care una este muzica. Ce s-ar putea sa imi dea la muzica?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa canti dupa o partitura muzicala (cu game si note muzicale), pe care ei ti-o pun in fata!

| eckblume a răspuns:

Nu mai stiu cum e acum, dar cand s-au mutat vreo 3 colegi in clasa mea au dat diferenta la limba latina. Au vorbit cu profesoara, iar aceasta le-a dat ceva de invatat, apoi le-a dat testul.
Cred ca va fi intelegatoare profesoara (ori profesorul) cu tine si nu iti va da ceva foarte greu.
Sa te uiti prin manualul de muzica si va fi ok.

| Feri5 a răspuns:

In primul rând, îți sugerez sa vorbești cu profesorul de muzica din școala ta și să-i zici ca vrei sa te transferi la un alt liceu, dar trebuie sa dai diferențe la muzica. Bun! Profesorul îți va da o tematica și o bibliografie (de pilda, manualul școlar) din care trebuie sa înveți. Adică să-l răsfoiești puțin și sa mai arunci o privire prin el. La diferențe vei avea de scris ceva despre compozitori și/sau despre niște opere din manual. Nu e obligatoriu sa Cânți, nu suntem la licee muzicale. Și cam atât. Toată lumea trece diferența asta pentru ca nu e așa de greu! O zi faina!