| Petrut_Alexandru_1988 a întrebat:

Vreau sa stiu care este diferenta dintre Kilo calorii si calorii.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este precum gramele si kilogramele la greutate.

| Violleta2022 a răspuns:

Aici ai un programel care iti transforma caloriile in kilo calorii si vice versa:
http://convertlive.com/ro/u/conversia/calorii/pentru-a/kilocalorii#100

Iar aici explicatiile cu diferentele intre calorii, kcal si kjuli:
http://www.csid.ro/......a-3530607/

| doctorandus a răspuns:

1 Cal=1 kcal.

| corolav a răspuns (pentru doctorandus):

Niciodată!

| doctorandus a răspuns (pentru corolav):

Nu se intelege ce vrei sa spui. Eu am afirmat 1 Cal (calorie alimentara) = 1 kcal (o mie de calorii din fizica).

| cristimihailov a răspuns:

Inmultesti caloria cu 1000 si obtii kilocaloria.

| AnastasiaK a răspuns:

"Kilo" este un prefix care indica inmultirea unitatii de masura cu 1000. (ex: 1 kilogram = 1000x1gram; 1 kilocalorie = 1000x1calorie).

Nu pot sa cred ca ti s-a dat un "programel" care transforma caloriile in kilocalorii laughing Mai, ne-am dat dracului, avem nevoie de "programele" ca sa inmultim cu 1000 laughing

Apropo, o mica precizare: de multe ori pe internet si nu numai o sa vezi folosindu-se termenul "calorii" cu sensul de kilocalorii. De exemplu, cand auzi pe cineva ca spune ca intr-o zi consuma 2000 de calorii, fii sigur ca se refera de fapt la kcal. Mai mereu cand e vorba de alimentatie, se vorbeste de kcal.