| Swaglly a întrebat:

vreau sa studiez engleza-japoneza la Facultatea de limbi si literaturi straine din Bucuresti insa sunt confuza cu unele lucruri:

Vreau sa aplic la specializarea de traducere si interpretare insa din cate am inteles eu, la aceasta specializare poti alege doar combinatii dintre limbile: engleza, franceza, italiana, spaniola, germana si rusa.

Un alt lucru pe care l-am observat este ca poti alege japoneza doar ca limba A (presupun ca se refera la specializarea de limba si literatura), insa in acest caz, trebuie sa cunosc limba japoneza la un nivel decent? Vreau sa mentionez ca nu cunosc limba, insa sunt interesata sa o invat.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Limbile asiatice, nordice, slave etc sunt doar la limba si literatura
NU trebuie sa stii japoneza. Poti alege ca specializare A dar poti urma si la clasa de incepatori. La inceputul anului se da un test ca sa stie cine intra la clasa de incepatori si cine intra la avansati.
Pentru limba si literatura dai examen din 2 limbi la alegere (poate fi si romana) ca sa intri la 2 limbi la alegere (care vrei tu). Scopul examenului e sa vada ca esti capabila sa intelegi o limba straina (indiferent care).

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mai siguri suni la secretariatul lor si intrebi decat sa te bazezi pe niste posibile pareri de care nici n-ai certitudinea ca-s corecte? zic si eu.

| Swaglly explică (pentru Adry05):

Daca as fi din Romania zau ca as suna. Sunt din Rep. Moldova si nu vreau sa cheltui banii pe un sunet. Am contactat facultatea pe mail insa nu am primit nici un raspuns.
In caz ca nu gasesc nici o informatie care m-ar ajuta voi incerca sa sun.

| Ududec_Constantin_1998 a răspuns:

Somer cu diploma! Succes happy!