| Mykymu a întrebat:

Salut tuturor! Am nevoie urgenta de niste sfaturi! Pe 28 trebuie sa dau probele sportive pentru inscrierea la Liceul Sf. Pantelimon. Pentru nota 10 la viteza, trebuie sa alerg 50m in 7.1 sec. Pentru nota 10 la rezistenta, trebuie sa alerg 2000 metri (2 km) in doar 7 minute si 30 secunde. Sunt destul de slab la alergat si chiar nu cred ca o sa reusesc sa trec probele de viteza si rezistenta. Va rog extrem de mult sa-mi dati niste sfaturi! Alerg acasa si la scoala pentru a ma antrena dar tot nu reusesc sa scot timpul necesar.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Clujean25 a răspuns:

Pentru sprint ai nevoie de antrenamente care sa iti crească performanța aerobă, șă îți antrenezi sistemul cardiovascular. Ai nevoie de 3 antrenamente pe săptămâni, cu o zi pauză între ele pentru refacere. Durata minimă a antrenamentului să fie de minim 20-30 de minute, constînd în sprinturi în care să dai tot ce poți, de câte 30 de secunde, cu pauze de 4 minute între ele, în care nu te așezi ci te miști mai ușor. De asemenea pentru creșterea rezistenței, poți să desfășori orice activitate aerobă, cum ar fi alergatul, înotatul, pedalatul, etc.
Este de preferat să începi cu o săptămână de antrenament clasic, ușor, pentru a-ți intra în formă, și a evita febra musculară. De asemenea încălzește-te bine prin exerciții înainte de sprinturi.

2 răspunsuri:
| Ursu_Artur_1999 a răspuns:

Pentru rezistenta: Pai... incearca sa alergi dimineata(chiar si cand mergi la scoala) si seara( 7-8 seara) Incearca sa merci cu bicicleta pe pinionul de deal(1- cel mai usor). Daca vrei sa iei nota 10, trebuie sa ai si o alimentatie foarte sanatoasa... Nu fuma. Nu mea cafea. Cand te sete nu bea apa, i-a un mar de la racoare. Incearca sa te faci sa obosesti, si apoi sa alergi tare.

Pentru viteza: Sunt cam aceleasi sfaturi...

Daca vrei sa iei 10 si nu poti... Mituieste-l pe profesor... I-ai un deodorant( daca e barbat) sau un parfum(daca e femeie)

SUCCES!

| Mykymu explică (pentru Ursu_Artur_1999):

Am o cunostinta acolo care se intelege foarte bine cu directorul si care a zis ca o sa-mi puna o vorba buna, dar mai sunt alti jurati care imi vor pune notele...