| 25628493646362 a întrebat:

Urgent
Trebuie sa fac inscrierea la scoala. Tocmai ce am venit din italia.am toate actele necesare. Problema este ca nu gasesc foaia matricola a fratelui meu pe 5-8. Singura foaie care nu stiu ce s-a intamplat cu ea. Toate clasele sunt facute la aceeasi scoala.
Este vreo problema? Nu l-ar putea inscrie pe acest motiv? Desi examenul a fost dat la ei si toatr clasele facute la ei?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, ai NEVOIE de Foaia Matricolă ( sau copia acesteia )...

Va trebui să faci ECHIVALAREA studiilor efectuate acolo şi să continui şcolarizarea la noi.

Vezi detalii despre echivalarea studiilor la linkul :
http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

Toate cele bune.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Școala unde vrei să îl transferi, va solicita prin fax, toate rezultatele de pe foaia matricolă. Vorbește la secretariatul liceului și te vor sfătui. Poate că nu are nevoie de foaia matricolă, ci doar de o declarație din partea școlii din Italia, care să facă dovada că a absolvit gimnaziul.