| anonim_4396 a întrebat:

Urmeaza sa dau examenu de a 8-a si nu stiu mai nimic la mate, mai mult la romana.Pot reusi luna asta sa recuperez cat de un 7.50 la mate? Ceva sfaturi? Si daca nu reusesc sa ajung la liceul si profilul dorit o sa ma pot transfera acolo mai apoi? Si ce conditii trebuie indeplinite pentru a ma transfera la liceul si profilul care mi-l doresc.
La liceul care vreau sa merg sunt 26-56 de locuri la stiinte sociale si ultima medie cu care am intrat a fost 7.40 si ceva.

5 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Nu te mai stresa.
Poți, daca vrei, poți.
Daca nu reușești. Desigur că te poți transfera. Numai cu condiția să ai media cu care s-au intrat la liceul respectiv, pe primul semestru de la celălalt, mai mare. De exemplu daca se intra cu 8.30 și tu o ai 7.89 și nu ai intrat, când faci primul semestru la liceul la care ai intrat, trebuie să o ai peste 8.30. E un exemplu.
Trebuie să vorbești cu secretara daca nu intri și să ți de-a toate detaliile, atât secretara de la fosta școală, cât și cea de la liceul la care ai vrea sa intri.

| MosFoca45 a răspuns (pentru Elena9328):

Si in al doilea semestru ma pot transfera?

| MosFoca45 a răspuns (pentru Elena9328):

Si daca toate locurile sunt ocupate ma pot transfera?

| Elena9328 a răspuns (pentru MosFoca45):

Da se poate.

| J33k00 a răspuns:

Intr-o luna nu ai cum sa ajungi la 7.50... Eu am ajuns de la nimic la 7.30 in aproximativ un an. Ti-as recomanda sa te apuci de treaba si sa te duci la un liceu tehnologic( inveti o meserie ). Daca vrei neaparat la stiinte sociale du-te la filologie ca din cate am auzit se iau note foarte mari, fa-ti o medie buna 7.80 8.50 si sigur o sa intri la liceul la care iti doresti tu.