| Cipi2000 a întrebat:

Salut, urmeaza sa fiu student la 2 facultati simultan in cadrul UBB Cluj, am intrebat in stanga si dreapta, daca se poate sa primesc o adeverinta de la o facultate ca sa am o frecventa redusa la cealalta, deoarece am auzit ca daca faci 2 facultati simultan sau daca esti angajat de unele locuri de lucru care ti elibereaza astfel de adeverinta, insa doar mi s-a spus ca nu exista astfel de adeverinta, e adevarat? Nu am gasit nimic in regulamentele facultatii sau pe site si sunt inclinat sa renunt la una din facultati pe acest temei

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se elibereaza o asemenea adeverinta deoarece nu exista forma de frecventa redusa, doar formele cu frecventa la zi sau invatamant la distanta (ID).
Daca una se preteaza la ID atunci poti face simultan ambele facultati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există o asemenea adeverință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu sa poti trece de la o facultate cu frecventa la regim fara frecventa doar printr-o adeverinta. Stiu ca daca esti la doua facultati poti cel mult, sa mergi la cursurile de la una si pe cele de la cealalta sa ti le iei de la colegi sau de pe net si apoi sa dai in restanta materiile de la facultatea pe care nu ai frecventat-o. Spun asta in ideea in care stiu ca UBB-ul cere prezenta la seminarii (in proportie de vreo 75%, daca nu ma insel). Incearca sa vorbesti cu profesorii cand incepi anul sa vezi daca totusi te poti intelege cu ei sa te treaca prezent si in lipsa si intreaba la secretariatele celor doua facultati cum se procedeaza exact. Secretara trebuie sa stie, ca doar au mai fost cazuri de genul. Poti suna si inainte sa inceapa anul la secretariat.