| DieterBortscher a întrebat:

Vreau de la voi niste pareri ^^.

In cat timp se poate invata japoneza la nivel conversational?
Mentionez ca:
-Am 2 colegi de clasa care cunosc japoneza cat de cat ok. Nu vorbesc corect ei gramatical, dar se intelege ce vor sa spuna. (Rezultatul a 6 ani de vazut continuu doar anime-uri)
-Am inceput sa invat japoneza in urma cu 2 saptamani, din care in prima m-am axat pe alfabet, mai exact hiragana si katakana, si am reusit sa-l invat intr-o saptamana. Kanji nu m-am pus sa invat, deoarece mi-am dat seama ca se poate invata pe parcurs din invatat (folosesc apicatia Lingodeer, in care un cuvant ca de exemplu Kasa, care inseamna umbrela, e scris si in hiragana, si kanji.
-Tot ce invat scriu intr-o agenda groasa (ca sa am loc).
-Saptamana asta am invatat sa ma prezint, sa denumesc obiecte intalnite foarte des, sa cer sau sa pun o intrebare simpla dar eficienta, si cam tot ce tine de prezentare, obiecte si chestii gen "Da-mi aia" sau "Ce este aceea?" sau "Cine este el?" sau "Nu, nu este asa. Aceea este un/o..."
-Imi formez in aceasta agenta un model de creere a unei propozitii. Ca de exemplu, pentru propozitia "Care este (obiectul) meu?" am scris asa:
ex: watashi + no + (obiect) + wa + dore + desuka
iar dupa modelul asta, invat sa formez propozitii.
-Aloc zilnic cate 3 ore aproximativ pe invatat si repetat + ma uit la anime-uri, desigur, care imi plac mult. Aplicatia de pe telefon vede cand fac exerctitii ce gresesc, iar la ora 9 seara, ma anunta mereu sa exersez ceea ce am gresit.
-De o saptamana, aud mai mult limba japoneza decat romana zilnic. In afara de scoala, ascult melodii in japoneza ca sa ma obisnuiesc cu pronuntia, ma uit la anime-uri, si ma bucur de fiecare data cand inteleg cu adevarat ceva ce un personaj sau cantaret a spus, chiar daca e nesemnificativ.

In cat timp pot invata limba japoneza la un nivel conversational? Stiu sigur ca japoneza curat nu pot invata, deoarece, chiar acum 2 zile vorbisem cu un student din Kyoto, si mi-a spus ca sunt peste 180000 de kanji, din care doar 100000 stia sa le citeasca, si astea invatate cu greu in 12 ani de scoala.

Daca continui tot asa in ritmul asta, in cat timp o pot invata cat de cat ok?
PS: De obicei daca invat ceva intr-o zi, retin foarte usor ceea ce am invatat, iar in fiecare zi, repet totul, de la alfabet pana la cuvinte si propozitii.

Toate cele bune ^^. Chiar imi place extrem de mult aceasta limba.

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Salut! Și eu am învățat japoneză de câțiva ani, dar în ultima vreme nu am prea avut timp. Eu zic ca in maxim un an vei ajunge sa poți conversa ok. Dacă știi engleză iti recomand seria de cărți japanese from zero, eu cel puțin m-am împăcat bine cu ele. Dacă tu chiar vrei să înveți să vorbești bine, nu învață expresii din anime-uri, în viata reala nu se vorbește așa. Exact ca în română, si in japoneza exista mai multe variante de a exprima același cuvânt, iar tu din anime-uri inveti variante exagerate ale cuvintelor. E ca și cum in romana când ai vrea sa te referi la caine ai spune numai șarlă, suna nenatural. Cel mai bine pentru tine dacă vrei sa înveți sa conversezi, învață întâi cum sa formezi propoziții, apoi cât mai multe cuvinte pe care le folosești tu în viata de zi cu zi. Eu obișnuiam să țin un jurnal în care să imi descriu complet ziua în detaliu, m-a ajutat mult. După ce am ajuns la un nivel cât de cât ok, am început sa folosesc aplicații de "language exchange" și mi-am făcut câțiva prieteni nativi cu care discutam zilnic. Unde nu știam câte un cuvânt, foloseam un dicționar. Cel mai bine înveți cu un nativ, iti poate spune cand nu suni natural, te poate învață sa vorbești cum vorbesc ei, nu ca la carte. Niciun japonez nu vorbește in viata reala cum înveți în unele cărți (ex: cu toate verbele din propoziție la forma de - masu). Sa știi ca ai nevoie de Kanji. Nu de toate, dar de cele uzuale da. Fără ele e greu tare. Când vei știi kanji, vei vedea, citind unele cuvinte vei ști ce înseamnă dar nu vei fi sigur/a cum trebuiesc citite. Dacă stii măcar kanji-urile de N5-N4 te descurci, ele se tot repeta. Mult succes! Sper ca nu te-am plictisit, m-am cam lungit

| DieterBortscher explică (pentru Atim):

Nu te-ai lungit deloc. Mersi mult ^^. Acelasi lucru am facut si eu. Am contactat un nativ din Kyoto, cel de care am spus că știe doar 100000 de kanji din 180000. Mersi Atim ^^

1 răspuns: