| Papercut a întrebat:

Vreau sa dau la politehnica Bucuresti la automatica si calculatoare la Cti si nu stiu fizica deloc dar am invatat niste chestii de baza precum legile lui Newton sa vad daca inteleg si chiar mi-au placut si le-am inteles usor. Problema mai mare este ca media mea de la bac este 7, 35 pentru ca am dat la medicina si nu m-a interesat nota (nu mai vreau la medicina fiindca mi-am dat seama ca viata de medic presupune extrem de putin timp liber, cel putin asta aud peste tot).
Ceea ce vreau sa stiu este daca in timpul asta de 9 luni jumate pana la examen am timp sa invat tot si sa iau punctaj maxim la proba de la fizica, am vazut ca sunt 3 capitole termodinamica, mecanica si curent electric continuu. Si as vrea sa stiu cam cat de multa teorie cuprind aceste 3 capitole.

1 răspuns:
| cosmin1324 a răspuns:

De avut ai timp, dar o sa iti fie foarte greu sa inveti fizica pe cont propriu daca nu ai lucrat in timpul scolii pentru ca ai formule multe de invatat. Ce iti recomand eu este sa cauti un profesor/ student sau ceva care sa te ajute pentru ca degeaba stii teoria daca esti 0 in practica, asta ti-o spun din proprie experienta. Un alt sfat, ca sa nu fi chiar asa incarcat este sa vi si tu sa dai admiterea la Cluj la AC, eu sunt acum student la automatica si iti spun ca este la acelasi nivel cu UPB si aici nu dai admitere din fizica, doar din matematica(30 de exercitii) daca esti mai bun la mate si fizica inveti partea de curent electric DAR trebuie sa fi bun la mate pentru ca altfel nu intri aici.