| Hardy2000 a întrebat:

Salut,vreau sa imi explicati cum este cu liceele.Acuma la simulare am luat 4.45 la matematica si 6 la romana iar media pentru liceu mi-ar iesi undeva la 6.66. Vreau sa imi explicati daca iau 4 si ceva la matematica in examen dar la romana iau peste 6 inseamna ca pic la matematica sau se face media? Ca am vazut si licee cu media 4.44 si ma gandesc.

3 răspunsuri:
| Husicel a răspuns:

Media de la liceu nu mai contează la nimic tongue
Nu-ți fă griji, dacă înveți puțin o să iei note mai mari la capacitate, deoarece la simulare subiectele sunt mai grele

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu ( minim 5 ) se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Toate cele bune.