| alexhandsport a întrebat:

Salut happy!
Vreau sa ma ajuta-ti cu sfaturi, ce credeti, sunt nebun?
Visul meu este sa devin medic, dar dupa ce termin liceul vreau sa plec in SUA sa ajung la Johns Hopkins University, la facultatea de medicina. intelegeti ca este printre cele mai bune universitati de medicina din lume? Ce sanse am ca eu elev bistritean, olimpic la chimie si biologie, doar la nivel de olimpiada judeteana, sa ajung la Hopkins? Visez prea departe, vreau sa ma trezeasca cineva sau sa imi explice daca un elev simplu poate ajunge in USA la facultatea de medicina? dau funda si multe multumiri.

Răspuns Câştigător
| Captoresque a răspuns:

Dacă vrei cu adevărat, poți.

Dar vreau să-ți spun că să intri la noi în țară la Medicină e greu (asta pot să-ți spun din propria experiență, din fericire pentru mine, eu am reușit să intru și să merg mai departe), nu mai vorbesc de state.

Aici nu e vorba despre statistică, noi nu putem să spunem câte șanse ai să ajungi în afară. Dar cu siguranță că vei avea nevoie de o medie mare la BAC (am impresia că peste 8.30) și va trebui să înveți engleza la perfecție, cu tot cu termeni medicali, și bineînțeles să-ți dai TOEFL-ul sau IELTS-ul, la care să iei note mari.

Și de asemenea îți asumi un risc cu medicina. Mulți pornesc așa, și se lasă prin anul 2-3 că nu fac față. Medicina e frumoasă, dă bine peste tot în lume să spui că ai terminat Medicina, dar este și foarte grea.

Și plus că o să ai nevoie de un ajutor financiar. Medicina ca facultate e costisitoare (nu la nivelul de taxă anuală, astea sunt baliverne, cărțile te seacă la buzunare).

Dar, na, mă repet: dacă vrei cu adevărat și muncești, poți să ajungi medic în State.

7 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

Http://www.imdb.com/title/tt1295085/?ref_=sr_2

Uită-te la filmul din link-ul de mai sus sau caută cartea ''Mâini înzestrate'' a lu' Ben Carson.

| johnyxus a răspuns:

Daca ai acea dorinta de a face cu siguranta vei reusi.

| Aphrodytha a răspuns:

La cum scrii in romana, ma indoiesc c-o sa fii altceva in afara de un... varza pe acolo.

| alexhandsport explică (pentru Aphrodytha):

Am avut o greseala de gramatica, ce altceva am mai gresit?

| Membru112 a răspuns:

In primul rand daca vrei sa pleci undeva iti trebuie bani un sponsor, dejaba inveti bine sau vei invata si daca te i-au de la hopkins la faculta daca nu o sa ai ce manca, se traieste altfel nu esti obisnuit ce te va influenta dar daca vrei si lupti asta nu va conta, daca ai bani necesari sa zicem nu sa iti dai in cap in fiecare seara doar sa traiesti ca un om normal si simplu +vb bine engleza ma gandesc ca da, si ai voiinta si ambitie, eu zic ca nu ai ce pierde ca vei, in cel mai rau caz vei ramane cu niste idei pe viata ce le poti acredita in Romania!