| corhaz a întrebat:

Salut.vreau sa ma angajez undeva si mi s-a spus ca trebuie sa duc o cerere de angajare. Cererea se duce intr-un plic sau dosar?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Cererea de angajare nu trebuie neaparat pusa in dosar.
O poti face si pe loc, acolo unde vrei sa te angajezi.
Iata si un model :

Subsemnatul, --- domiciliat in ---, str.---, nr.---, bloc ---, etaj ---, ap. ------, telefon nr.---, cu pregatirea de ---, va rog sa-mi aprobati cererea de angajare in cadrul societatii pe care o conduceti in functia de ---
Mentionez ca am (sau nu am) o vechime in aceasta functie de --- ani, am mai lucrat la urmatoarele societati: ---
(daca e cazul), ultimul loc de munca fiind societatea--- conform CV-ului atasat. La ultimul loc de munca am incetat activitatea cu data de ---conform articolului nr---din Codul Muncii.
Data:
Semnatura

Iti vor cere copie dupa Cartea de Identitate si dupa diploma de studii, asa ca du-te cu copii atunci cand te prezinti si un CV (daca ai mai lucrat).
Unii cer si adeverinta de la medicul de familie ca esti apt de munca in functia pentru care optezi.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cererea o poti scrie si pe loc. Apoi iti va cere si niste acte.Pe care le poti pune intr-un dosar.

| stlucian a răspuns:

La unele firme exista o cerere tip in conformitate cu cerintele firmei(ea difera de la firme la firma).Ea poate fi completata pe loc la sediul firmei(daca cunosti toate datele personale daca nu ia niste copi cu tine).
Daca firma nu are asa ceva atunci trebuie sa faci o cerere tip de angajare:

http://www.efin.ro/cereri_tip_2068/cerere_de_angajare.html

http://www.ecto.ro/cerere-de-angajare/

la care atasezi CV.
Restul actelor pot fi cerute ulterior dar pentru siguranta intereseaza-te la sediul firmei ce acte mai trebuie sa atasezi cererii de angajare.
Daca ai nevoie de mai multe acte(pe langa cerere) ele trebuie depuse intr-un dosar plic(fara sina)

Mult succes :-bd

| alexmarian08 a răspuns:

Cererea o poti fac e intr-un plic si actele le poti pune intr-un dosar

| Bruno1987 a răspuns:

Salut.
O poti duce intr-un dosar plic cu celelalte acte.
Sper ca te-am ajutat!

| vallah a răspuns:

Unele firme au un model anume de cerere pentru angajare.cred ca cel Mai bine Sa intri PE siteul firmei Sa Te informezi. daca nu au atunci mergi Mai bine la ei SI afli totul PE loc