| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Vreau să mă transfer de la un liceu la altul, dar tot pe acelaşi profil şi nu ştiu dacă mă pot transfera acum din febtuarie (intre semestre) sau doar în vacanța de vară?

Vă rog spuneți-mi mai detaliat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai avut media de admitere pentru profilul si liceul de transfer atunci te poti transfera in vacanta dintre trimestre.
Daca media de admitere a fost mai mica atunci te poti transfera numai dupa cl. a IX-a si numai daca media de promovare a clasei va fi cel putin egala cu media ultimului promovat din clasa de transfer.
In unele situatii exceptionale te poti transfera si in cursul anului scolar, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| AC4S4 a răspuns:

Nu ne-ai spus in ce clasa esti.
Daca esti in clasa a 9a, nu ai medie generala (cea de clasa a 8a nu se pune, pentru ca tu ai folosit media de admitere pentru a intra in clasa a 9a), asa ca media ta de admitere trebuie sa fie cel putin egala cu al ultimului intrat din respectiva clasa pentru a te putea transfera in SEMESTRUL AL DOILEA.
Daca ai terminat clasa a 9a, folosesti media generala de anul trecut pentru a te transfera, pe acelasi principiu (sa fie cel putin egala cu a ultimului din clasa).
Transferurile pot avea loc doar in VACANTA INTERSEMESTRIALA sau VACANTA DE VARA.

| mimi973 a răspuns:

Da, te poti transfera de acum. mergi la director si spune-i si el iti va da o cerere de transfer, o completezi si gata.