| ShowTim3 a întrebat:

Salut, vreau sa stiu de ce, generatiile din trecut cred ca generatiile din prezent sunt niste idioti care nu fac nimic?
Mereu aud ca sunt criticati tinerii ca nu invata, ca fumeaza, beau, fac sex de la 14 ani. Ei bine dc? Eu sincer vad generatiile trecute mult mai prost
Daca ei erau destepti, asa buni cum se numesc "generatia de aur " de ce tara e de ****? ca doar nu cei de sub 18 ani sunt raspunzatori ca tara e praf si pulbere fina. Cei din trecut care au ajuns la o varsta mai mare acum >40-45 sunt niste inapti parerea mea, nu sunt in stare decat sa fure, si daca nu fura, sunt niste idioti care nu stiu nici pe ce planeta se afla, si daca nu sunt idioti, sunt comunisti care te iau cu, pe vremea mea ma cacam perpendicular in veceu...
happy Noi macar avem un motiv sa nu invatam asa de mult.
1.De ce sa ne rupem capul cand oricum nu o sa facem nimic in tara deoarece nu sunt locuri de munca, salariile sunt penal de mici un exemplu (un judecator in USA castiga 200-300 mil pe luna, iar in romania poti maxim 70, media este din cate stiu eu 50, minima 30, pentru o meserie nu tocmai simpla cu examene dificile )
2.Sistemul scolar e o prostie, in fata catedrei stau, niste idioti care vorbesc in alta limba si se asteapta sa ii intelegem, uni care nici macar nu au studii si sunt brutari, iar altii specia cea mai cretina care chinuie elevii, am avut una, care imi punea 3 pentru ca nu ii placea ca ma imbrac "prea de club " cica nu vin la club, ci la scoala, imi venea sa o scuip in gura ce legatura are nota cu stilul meu vestimentar?
E prea multa informatie si nimic practic, pentru ce inveti unele lucruri daca nu le folosesti fratele meu? din 1-8 nu am iesit decat cu cateva lucruri utile, sa citesc, sa scriu, sa fiu in stare sa vorbesc cat de cat corect, cateva formule de matematica, care poate o sa imi fie de ajutor vreodata, si nitica cultura generala, iar la liceu, din cate vad si aici timpul e pierdut deoarece, nu ies cu nici o profesie laughing fac degeaba pur si simplu, mai bine ma duceam la un grup scolar si ieseam cu un job decat sa fiu la colegiu national si sa nu fac nimic dupa ce ies.
Iar de facultate ce sa mai zic? multa teorie inutile sa nimic practic (o prietena e la facut de 2 ani si e o porcarie, aproape deloc practica, unde culmea, ii trebuie multa )
3.Salariile sunt praf happy nu am dc sa invat si sa fac o fac de 4 ani sa imi sparg creierii in examene si dupa sa vad ca ies nu gasesc loc de munca, sau gasesc unu cu 10-maxim 30 mil.
Concluzia: dc sa nu ne distram?happy ca viata e una.Si daca vrem sa invatam dc sa nu o facem in alta tara? unde conditiile sunt mult mai bune si plus iesi si cu job, singurul lucru care trebuie si merita sa il inveti la scoala sunt limbile straine happy
E corect sau nu? cei mai in varsta sa nu se supere, dar asa gandesc eu.

4 răspunsuri:
| ketanal a răspuns:

Tinerii sunt criticati pentru simplu fapt ca nu mai stiu ce inseamna respectul. Pentru ca nu mai au respect nici pentru ei insusi, sa nu mai vorbim despre respectul pentru ceilalti. Sunt criticati si pentru ca nu stiu pe ce lume traiesc...si asta o demonstrezi si tu cand zici ca nu are rost sa inveti pentru ca si asa nu te alegi cu nimic. Ei bine, nu invata, nu te obliga nimeni, si haideti sa ne imaginam in viitorul apropiat, peste 10 ani sa zicem, traind intr-o tara de inculti si analfabeti.
Nu e ca odata iesit din facultate trebuie sa ai job de n'spe mii de euro, pentru ca nu ai experienta, si pentru ca nu ai practica. Si acu' o sa vii sa-mi zici ca ar trebui sa se faca practica in facultate...nu e chiar asa, pentru ca pentru a aplica ceva practic trebuie sa stii intai ce sa aplici si de ce.
In USA, salariile sunt mai mari, ok, dar si cheltuielile sunt mai mari, si ai si asigurari de n tipuri pe care trebuie sa le plateste, altfel ai ocazia sa mori in mijlocul strazii... Viata din alte tari nu e cea pe care o vezi tu prin filme.
De ce sunt tienrii criticati pentru ca fac sex la 14 ani? Simplu, pentru ca au trecut direct la practica, dar nu stiu teoria despre sex, nu stiu riscurile si implicatiile, nu stiu bolile pe care le pot lua si multe altele.
Cei care au acum in jur de 40-45 sunt inapti...ok...esti nascut din 2 inapti, in teorie tu esti de doua ori inapt, a, scuza-ma tu nu le ai cu teoria.
Daca esti bun la criticat sistemul de invatamant si daca intr-adevar cerzi ca nu serveste la nimic, de ce nu te duci la munca? Ce stii sa faci, daca stii sa faci ceva.

| ketanal a răspuns:

Aș vrea să știu despre care alte țări vorbești. In care țara crezi tu că iți asigură job... Realitatea este alta, dar așa ne place nouă romanilor să credem, că ceilalți sunt mai buni ca noi. Eu traiesc de mult timp intr-o altă țară, și crede-mă sunt tineri care au facultatea terminată și nu au găsit de muncă nici măcar ca măturător pe stradă, sunt pensionari care au pensie de 500 euro pe lună, si numai Dumnezeu știe cum trăiesc.
Dacă în Romania se ia mită, este din cauza unui sistem prost, și n din cauza faptului ca o anume generație e inaptă, dacă în Romania multe lucruri nu merg este si din cauza ignorantei romanești, nouă ne place să credem că în altă parte e mai bine, pentru că e mai bine, nu pentru că lumea de acolo chiar face ceva să fie mai bine.
De ce în Romania, se arunca hartiile si tigările si hartiile pe jos, in timp ce același roman, dacă iese din tară nu o mai face? Pentru că ăia sunt civilizati...iar noi nu putem fii. Nu o să se schimbe nimic pană cand nu o să se schimbe mentalitatea romanului.

| ShowTim3 explică:

Pai in alte tari se promoveaza tinerii aici nu! in alte tari dupa ce faci facultatea, iti asigura un job unde poti lucra chiar daca nu ai experienta, si acolo se prefera sa angajeze tineri nu mosi de 200 de ani, nu am zis de toti care sunt de peste 40 de ani! dar nu e adevarat? daca era ceva de capul lor trebuia sa fie alta tara, nu numai cu jeguri care cer mita, poate nu sti dar este chiar o porcarie extraordinara cu pilele si relatiile crede-ma ca am ramas uimit si e mai rau decat la tv.
Normal ca nu e numai lapte si miere in alte tari, da e mai bine decat aici straight face acolo statul are grija de tine si daca esti prost, aici? sunt uni care au pensii de 4-5 mil aia e pensie? cu 4-5 mil nu ai bani sa iti platesti facturile da sa mananci sau altele happy

| Capatina_Antonio_1997 a răspuns:

Blabla blabla cat ai scris nici dumnezeu nu poate citi