| just27smile a întrebat:

vreau sa va intreb cat imi iese media la romana daca am 8, 10, 10 si un 6 in teza
mie mi-a dat 6.75sad! spuneti-mi va rog ca am gresit calculul...si inca nu sa trm semestrul...cate note de 10 ar trebui sa mai iau ca sa-mi iasa macar media 8 sau 9

Răspuns Câştigător
| sabrina7723 a răspuns:

Nu te ingrijora ai gresit tongue...iti iese 8, 5...calcul:se face media notelor, se inmulteste cu trei, aduni teza si imparti la 4

6 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Iti iese media, in cel mai si cel mai rau caz 7, 6, deci 8.

| piciuk a răspuns:

Dupa cum am calculat eu iti iese media 8.5.ca sa intelegi cum se face media cand ai teza.se aduna notele(8+10+10) se impart la 3, apoi se inmulteste rezultatul cu 3, se aduna teza si se imparte la 4.

| sabrina7723 a răspuns:

Nu te ingrijora ai gresit tongue...iti iese 8. 5 ...mod de calcul :media notelor trebuie inmultita cu trei, aduni teza si imparti la 4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa modul in care ai scris "mi-a dat 6. 75" (corect era: mi-a dat), se pare ca ai note mult prea mari la limba romana; dar deh, poate este de vina tastatura pc-ului happy Asta ar trebui sa te ingrijoreze in primul rand, nu cat iti da media. Incearca sa nu mai vanezi note.

| CosminME a răspuns:

Iti da media 8, 50

| NeuRoNiLaPliC a răspuns:

Media iti iese 8. 50 happy

deja iti iese 9.

cred ca e perfectwinking

Funda? big grin