| Iunix a întrebat:

Am luat bacu cu 6.55 ( 6.4 la romana, 6, 5 la mate si 7.2 la geografie ). Acasă am refăcut lucrările şi m-am uitat pe bareme. La mate şi geografie mi-a dat bine.
La română în schimb sunt nemulțumit deoarece consider că aş mai fi meritat 1.6 puncte sau cel puțin 1 punct, măcar 0.6 puncte... Aşa că am depus o contestație. După calculele mele nu mi-a punctat absolut deloc ce am scris la subiectul 3. Ok, nu am scris 600 de cuvinte, dar am scris poate 400. Deci din start îmi scade 1.4 puncte. Mai rămân 1.6 puncte din 30. Să zicem că 1 punct mi-a scăzut pentru ortografie, alte 3 puncte că nu i-a convenit ceva, incă 3 puncte că na, şi tot mai rămân 10 puncte. Am scris destul de citeț, cu titlu, alineat etc.
Oare o să-mi mai mărească nota? Este adevărat că acum nu mai trebuie ca diferența să fie de peste 50 de sutimi? De scăzut nu ar trebui să îmi scadă. ce să mai scadă, că am scris la sibiectul 3.

3 răspunsuri:
| Iunix explică:

Azi a venit contestația mea CU 3 ZILE ÎNTÂRZIERE! şi de la 6.40 mi-a scăzut nota la 6.00, nişte scârbe. Am scris asta ca să ştie şi alții care vor să facă contestație la română. Şi din ce am văzit pe tabel foarte mulți au primit o notă mai mică după contestație.

| NorNegru a răspuns:

Din câte știu, nu se numără interjecțiile, prepozițiile, conjuncțiile sau alte cuvinte de legătură. E foarte posibil să nu-ți fi acordat punctajul din cauza asta.

| macelaru132 a răspuns:

Hei! Si eu am depus azi contestatie, insa la istorie. Mi-a dat 7, 75 si sunt convins ca am facut de 9 cel putin (poate suna a nebunie). Stii care e problema? Cei care corecteaza sunt si profesori cu doctorat in domeniu, genii sau cum vrei sa le zici, dar si unchiu Ion din sat, care se pare ca e prof de liceu si "stie" materie. Am reanalizat subiectul la istorie si mi se pare ca S1 si S2 sunt perfecte. La S3, daca nu am facut de 3 punte, sigur am facut de 2, plus ca am scris 3 pagini. Si nu, nu mai trebuie sa fie diferenta de cel putin 0, 5p ca sa-ti schimbe nota. Poa' sa fie si de 0, 1p ca tot iti modifica. Lucrurile sunt suspecte, ciudate. Inclusiv coleg care era de 10 pe linie la liceu a luat 7, 1 la romana. Daca nici asta nu da de gandit, atunci nu stiu ce altceva. sper ca de data asta, pe 10 iulie sa aflam un lucru cert.