| Geo_Yo_1990 a întrebat:

Salutare ....am o intrebare un pic stupida... daca ramai repetent la scoala cate clase iti arata in foaia matricola? Pentru ca am un var care si-a scos foaia matricola si ii arata notele pana in clasa a 7 a si cele de a 8 a nu, de ce? E ceva normal sa-i arate asa? Mentionez ca a ramas repetent in clasa a 5 a ..multumesc, cel mai bun raspuns dau funda.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In foaia matricola sunt trecute toate clasele absolvite. Pot fi 2 explicatii cu varul tau: nu a absolvit cl. a VIII-a ori a fost o greseala a functionarului care a completat foaia matricola.

| Geo_Yo_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Da a terminat 8 clase

| Ioandelasal a răspuns (pentru Geo_Yo_1990):

Ca le-a terminat nu inseamna ca le-a si absolvit, putea ramane repetent in cl. a VIII-a. Daca a absolvit clasa a VIII-a atunci poate merge la scoala absolvita sa primeasca foaia matricola corecta.

| Geo_Yo_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Adica daca se ducea in clasa a 9 a ii scriau notele de la, A 8 a in foie matricola?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Geo_Yo_1990):

Sigur ca primea foaia matricola si cu notele din cl. a VIII-a.

| Geo_Yo_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Eu si el nu intelege de ce nu-i iau trecut si notele din clasa a 8 a ....secretara de acolo iar fi zis ca a repetat a 5 a si de asta dar nu are legatura asta cred...el nu poate sa dea de permisa ca acolo la clasa a 8 a nu-i scrie notele

| Ioandelasal a răspuns (pentru Geo_Yo_1990):

Nu au nici o legatura studiile cu obtinerea permisului de conducere in Romania, legislatia rutiera actuala nu prevede o conditie de studii, important este sa stie citi si scrie.

| Geo_Yo_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Ba are pana in vara in luna iulie iti trebuie sa ai 8 clase si apoi 10 in luna iulie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Geo_Yo_1990):

Unde ai vazut prevederea legala?