| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o mare problema pentru ca eu vorbesc corect gramatical mereu si am prieteni analfabeti care ma corecteaza, vreau sa-mi spuneti cum e corect:

Sunt niste fete de care-mi place
sau
Sunt niste fete de care-mi plac

Parerea mea e ca prima este cea corecta, daca punem logic in alta propozitie

Imi place de o fata
Imi place de niste fete

puteti vedea ca in ambele am scris place si e corect, de unde pana unde trebuie sa scriu "plac"?

"plac" il folosesc doar daca scot "de" si zic : Imi plac niste fete

sau
Sunt niste fete care-mi plac (Care e corect)

4 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Zic ca e bine cum ai rationat tu. Interesanta problema laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corect este - Sunt niste fete de care-mi plac.
Îți plac mai multe fete, deci corect este varianta de mai sus.

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)
Esti unul dintre prietenii analfabeti, sub acoperire?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt niste fete de care-mi plac? => Sunt niste fete de care imi plac?

Imi plac niste fete(suna corect si normal) - Imi plac de niste fete/Imi plac de ele (de nu se potriveste, cum am zis eu "de"-ul schimba tot)

ti se pare normal cum suna propozitia cu "de" eu sunt de parere ca ai fost invatat/a gresit, nu mi se pare normal cum suna laughing