| DannyEll2019 a întrebat:

Salutare. Am o problema mica, dar grava. Niciodata n-am inteles unele timpuri verbale ale limbii romane. Nenorocirea vietii mele e conjunctivul prezent. Am citit nu stiu cate explicatii pe net, dar n-am inteles mai nimic. Singurele lucruri pe care nu le inteleg sunt "ei ia/ ei iau" si "el iese/ el iasa". Cand si de ce se folosesc? Si cum imi dau seama mai usor cand sa le folosesc corect? Pun vreo intrebare anume si imi dau seama usor sau cum? As vrea, daca puteti, o explicatie cat mai usoara posibil. Multumesc in avans!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe altele pe care nu le înțelegi. happy Să pătrunzi toate "tainele", înseamnă să fii atotștiutor. Prietenește îți spun că e o aberație să-ți consumi timpul cu asta.
Eu cred că cel mai corect este : ei iau și el iese. N-aș folosi în absolut niciun context "ei ia" happy sau "el iasă".
Sper să nu fie cu supărare...

| comyne a răspuns:

Sunt putin in ceata...conjuctivul pe care il stiu eu, sau cel putin il stiam nu era: eu SA iau/ tu SA mananci/ ei SA danseze etc?

| Catrice a răspuns (pentru comyne):

N-ai citit cu atenție? A învățat de pe net. Unde cam totul este greșit.

| DannyEll2019 explică (pentru comyne):

Ba da, dar uneori acel „să" lipsește. Cum ar fi aici „Tot nu iasă nimic". Eu prima dată am pus „Tot nu iese nimic", dar mi s-a zis că e greșit, deoarece acolo are sensul de „să iasă". Așa a ajuns la „Tot nu iasă nimic".