| Ionutpopescu10 a întrebat:

Am o problema, scriu urat si incet sad. Niste sfaturi cum sa ma reformez? Sunt in clasa. 8-a si scrisul ma va trage in jos...

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

E o problema a TA! Dar daca vrei sa-ti corectezi scrisul:NU mai folosi pixul(acela cu "mina/pasta cu bila" pentru inceput.DESI E CAM TARZIU poti folosi un creion nu foarte ascutit pentru a scrie ce citesti depe o alta pagina si sa tii cotul mainii drepte(banuiesc ca esti dreptaci) un pic ridicat fata de masa de scris, NU FOARTE MULT, daca este plana si fara a fii incordata cam cu 2-3 cm.Trebuie perseverenta pentru a scapa de a scrie"obilc" si pentru inceput niste liniute ajutatoare pe care trebuie sa la elimini in timp ar purea fi de ajutor.

Cine te a invatat sa scrii a omis un licru esential: mana usoara din incheietura, umarul relaxat tot timpul, pozitia la scris!
Un caie de dictando pentru inceput ar fi de mare ajuror apoi pe foi fara!
Pentru a scrie mai repede e nevoie de ajutor din partea cuiva care sa-ti dicteze indiferent ce dar cu rabdare si intelegere fara sa-ti faca reprosuri.

Mai tarziu poti trece la stilou cu penita(nu marcare sau alte chestii de genul acesta).NU STRANGE NICIOADATA creionul sau stiloul(degetele trebuie sa apuce cat mai normal si relaxat) si nu uita cotul dar relaxat si el. NU te trage nimeni in jos la scris doar e o abisnuinta de care scapi daca muti cotul ceva mai sus dupa scrierea unui cuvant sau o fraza. thumbs up

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin autocorecție, scrie mai mult, încet și îngrijit.
Succes!
Pa, pa.

| Lisa01 a răspuns:

Sa incerci acasa sa scrii dupa o dictare incet si cu rabdare.Bafta

| marry95 a răspuns:

O metoda foarte buna e sa iti cumperi un caiet de clasa 1. O sa iti fie mai usor sa iti corectezi scrisul folosind un astfel de caiet. Scrie acasa in fiecare zi cate ceva in el si ai sa vezi ca incet, incet o sa scrii mai frumos. Succes.

| timon98 a răspuns:

Scrie cat de mult si incearca sa fortezi mana sa faca literele intr-un anumit fel si eu am avut aceasta problema si in clasa a noua am scris foarte mult si intr-un semestru mi-am refacut mai mult de 50 la suta scrisu sincer

| Extensy a răspuns:

Pai incearca sa te uiti in caietele mai vechi sau sa ceri un caiet de-al unui prieten/a care scrie frumos.Pui o foaie peste scris si incerci sa copiezi. Dupa aceea incerci sa scrii tu singur. Funda?

| AlLaLisz a răspuns:

Cel mai usor ar fi sa combini literele de tipar cu cele de mana. asa scriu eu, mie una asa imi vine mai usor si sincer se vede mai frumos. happy Good luck! happy