| Onutu_Teodor_1997 a întrebat:

Salutare, am si eu doua cartuse folosite din al doilea razboi mondial, si as vrea sa stiu ce inseamna stanta de pe fund, am cautat pe internet si nu am gasit asa ceva, una are anul 1939 sus, P stanga, A dreapta si jos 7.92, iar cealalta 0 sus, P dreapta, un fel de r de tipar intors de la stanga dreapta in stanga, si un doi jos

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Anul producerii. 7, 92 este calibrul. R-Rifle (Carabină/Puşcă). A- Automatic, folosite pentru arme auto sau semi-auto. Iar 0 si 2 nu stiu de la ce provin, poate numarul de serie.