| AmaTor_UrasTe_1998 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare din sintaxa, subordonata din: cum am fost/ asa ramanem. e PR sau e CM?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subordonata e "Cum am fost" are cuvantul de legatura"cum" deci e subordonata.
asa ramanem e principala(asa nu e cuvant de legatura)
atunci punem intrebarea ""cum ramanem?"" si ne raspunde""cum am fost"" deci e CM...te deruteaza putin fraza.dar daca stai sa te gandesti bine, o rezolvi.
daca mai ai intrebari, poti sa ma intrebi orice.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata doar ca in politica siteului sunt interzise temele scolare. Ar fi bine sa nu incurajam asta.

| AmaTor_UrasTe_1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai asa se desparte fraza... stiu ca asa nu e element de relatielaughing de ex : asa ramanem/ cum am fost. Dar eu ma gandeam ca ramanem ii verb copulativ si introduce o PR si nu inteleg de ce ii modala ca de ex subordonata se poate contrage Asa ramanem / cuminti. si atunci e PR

| Darius45633 a răspuns (pentru AmaTor_UrasTe_1998):

Atata timp cat sti ca vb a ramane cere o PR, nu conteaza ca se constrage asa. Asa m-am incurcat si eu la romana suplimentar si la fel cum ti-am zis mi-o zis si mie. Sa ai o zi faina rolling on the floor)

| AmaTor_UrasTe_1998 explică (pentru Darius45633):

Oke merci, asemeneahappy

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

E PRM-Partidul ramanem morti.

| Darius45633 a răspuns:

Verbul a ramane cere o predicativa atunci cand are sens de a ramane cumva, deci,, cum am fost" e PR, deoarece vb a ramane cu sens de a ramane cumva cere o PR. Cand vb a ramane are sens de a ramane cumva atunci e vb copulativ, invata-ti vb copulative care cer o PR si o sa iti fie usor sa le recunosti dupa aceea. Nu te lua dupa ce zic ceilalti cu CM. Sper ca te-am ajutat!

| AmaTor_UrasTe_1998 explică (pentru Darius45633):

...stiu ca e verb copultiv, desi pe o grila de la facultatea de drept din Bucuresti merg pe CM, din cauza asta am si intrebat.