| I99 a întrebat:

Am și eu o mică problema: dacă mă apuc de acum de pregătire pentru Medicina la București mai am timp sau este prea târziu și ar trebui sa ma reorientez? Menționez ca sunt a 12-a. Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat esti dispus sa inveti, cat de exersata ai mintea si cat ai invatat in timpul liceului la materiile de examen si la materiile de bac (ca nu iti prea permiti sa mai inveti si pentru bac, va trebui sa il iei cu ce stii deja). Daca ai vointa, totul este posibil, dar va fi nevoie de ceva sacrificii.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca faci un liceu sanitar si ai cunostinte temeinice de biologie si anatomie, nu-i nevoie sa te apuci de pragatire speciala.
Daca nu ai habar de chimia organica si anatomie, atunci este prea tarziu pentru a te apuca de ceva, care nu se poate invata in 6 luni, mai ales cand ai de invatat o gramada si pentru BAC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai timp.
6 ore intensiv dupa scoala si 14 ore in weekend de invatat si in 3 saptamani treci de 2 ori prin materia de biologie si o data prin aia de chimie/fizica.
mai ales ca acum vine vacanta de iarna,iar in ultimele zile de scoala pana in vacanta nu mai vine nimeni, sa tot ai timp.
pe la sport, filosofie, istorie, tic, religie etc. ai putea sa ti faci din teme ca sa mai castigi niste timp acasa.
multa bafta!

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau să fiu răutăcioasă, dar probabil n-ai trecut prin niște subiecte de admitere pentru medicină. Nu îți ajung câteva săptămâni să înveți pentru o admitere la umf, chiar dacă mai știi din materie. Crede-mă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Nu ești răutăcioasă, ci leneșă și neatentă. Deci n-am ce să cred.
Nu am spus că în 3 săptămâni e gata de admitere, ci că trece de 2 ori prin materie.
Adică se familiarizează.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt eu leneșă și neatentă sau nu te exprimi tu suficient de bine. Să fiu eu aia proastă, dar în perioada aceea tot nu are timp să se familiarizeze cu atâta materie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

6 ore l-v, 14 în weekend, un total de 58h.
Are.
Am o verișoară care a început să învețe din sem II, clasa a 12a și a intrat cu 8, 50, nu că ar prezenta o garanție ceea ce spun, dar nici imposibil nu e.

| Kyttynna a răspuns:

Fa ceea ce iti place! Eu sunt de parere ca niciodata nu e tarziu sa te reorientezi. Iti trebuie ambitie, perseverenta si studiu. Succes!

| Kayn221 a răspuns:

Ai destul timp sa inveti. dar e indicat sa nu te incarci cu prea multe. asta daca nu vrei sa stai mereu in stres. Pana la inscrierile la facultate ai destul timp sa inveti pentru admitere. Nu te supraincarca, fa-o in ritmul tau si daca simti ca e ok. continua asa